Obama: Tükenmiş bir ülke değiliz

ABD Başkanı Obama, borçlanma tavanının yükseltilmesine ilişkin, ''Biz, tükenmiş bir ülke değiliz'' dedi.

Amerika 15.01.2013, 00:27 15.01.2013, 07:28
Obama: Tükenmiş bir ülke değiliz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başkanlığının birinci döneminin son resmi basın toplantısını yapan ABD Başkanı Barack Obama, toplantıda en çok, önümüzdeki günlerde yönetim ile Kongre'yi en fazla karşı karşıya getirecek olan borçlanma tavanının yükseltilmesi, bütçe açığının azaltılması ve silah kontrolüyle ilgili çalışmalar hakkında konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Kongresini borçlanma tavanının yükseltilmesine yönelik bir an önce harekete geçmeye çağırarak, bu konuyu kesinlikle müzakere etmeyeceğini söyledi.

Obama, sürpriz bir toplantı düzenleyerek, başkanlığının birinci döneminin son resmi basın toplantısını yaptı.

Obama toplantıda en çok, önümüzdeki günlerde yönetim ile Kongre'yi en fazla karşı karşıya getirecek olan borçlanma tavanının yükseltilmesi, bütçe açığının azaltılması ve silah kontrolüyle ilgili çalışmalar hakkında konuştu.

Kongre'deki Cumhuriyetçiler, Obama'ya borç tavanını yükseltme yetkisi vermeyi, özellikle yaşlılar, fakirler ve öğrencileri etkileyecek Medicare ve Sosyal Güvenlik kurumlarında ciddi bütçe kesintileri yapılması şartına bağlamaya çalışırken Obama, bu çabalara çok sert karşılık verdi.

Obama, Kongre ile borçlanma tavanının yükseltilmesini konusunu müzakere etmeyeceğini belirterek, iki konunun ayrı ayrı ele alınması gerektiğini söyledi.

Obama, bütçe kesintileri konusunu ancak Kongre'nin kendisine borçlanma tavanıyla ilgili yetki vermesinden sonra, dengeli bir yaklaşım çerçevesinde ele alacağını bildirdi.

''(Kongre'deki Cumhuriyetçiler) Ekonominin zarara uğramaması karşılığında kefaret toplayamayacaklar'' diyen Obama, Kongre'nin borçlanma tavanının yükseltilmesi sorununu ya kendisine bu konuda yetki vererek ya da yetki vermiyorsa kendisi bir yol bularak çözmesi gerektiğini ifade etti. Obama, Kongre'nin borçlanma tavanı konusunda bir an önce karar vermeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Obama, Kongre'nin borçlanma tavanını yükseltmemesi halinde bunun sonuçlarının ''yıkım'' yaratacağını, ekonomiyi ciddi anlamda etkileyeceğini, gazilerin sosyal güvenlikten yararlanan yaşlı ve fakirlerin yardımlarının ödenemeyeceğini vurguladı.

Obama, ''Bu daha fazla harcamanın kabul edilmesi anlamına gelmiyor, borçlanma tavanının yükseltilmesi hesaplarımızı ödemekle ilgili, harcamayı daha fazla artırmakla değil. Bu, ülkenin, Kongre'nin zaten kabul ettiği harcamaları ödemesini imkan tanıyor. Biz, tükenmiş bir ülke değiliz'' diye konuştu.

'ONLARIN GÖRÜŞLERİ SEÇİMLERDE REDDEDİLDİ'

Cumhuriyetçilerin borçlanma tavanının yükseltilmesini kabul etmek yerine ''federal hükümetin kapanmasını'' tercih etmelerine yönelik bir soru üzerine de Obama, bunun ekonomiye çok ciddi zarar vereceğini ifade etti. Lokantada yemek yemekten örnek veren Obama, yemeği yedikten sonra ''hesabı ödemiyorum'' demenin ahlaki ve kanuni olarak doğru olmadığına dikkati çekerek, Kongre'nin borçlanma tavanı konusundaki tutumunun da aynı anlama geldiğini belirtti.

Kongre'deki Cumhuriyetçilerin yönetimin nasıl olması gerektiğine yönelik spesifik inanışları bulunduğunu belirten Obama, halbuki onların bu görüşlerinin seçimlerde Amerikan halkı tarafından reddedildiğini söyledi.

Obama, Amerikan seçim sonuçlarına ve seçim sonuçlarında Amerikan halkı kendisine katılmasına rağmen, Cumhuriyetçilerin kendi düşünceleri etrafında gittiği yönünde eleştirilerde bulundu.
    
SİLAH KONTROL TARTIŞMALARI

ABD Başkanı Barack Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın silah kontrolüne yönelik hazırladığı önerilerini şu anda değerlendirdiğini belirterek, önümüzdeki günlerde bu konuda düzenleme önerisini açıklayacaklarını söyledi.

Obama, başkanlığının birinci döneminin son resmi basın toplantısında, silah kontrolüyle ilgili çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Biden'in başkanlığında, silah kontrolüyle ilgili çalışmalar yapmak üzere görev gücü oluşturulmuş, Biden silah şiddeti mağdurlarından silah lobilerine birçok kesim ile konuyu tartışarak, Obama'ya öneriler hazırlamıştı.

Biden'in Obama'ya önerilerini yarın vermesi bekleniyordu ama Obama, toplantıda, Biden'in önerileri kendisine ulaştırdığını, bugün akşama doğru da kendisiyle tekrar yüz yüze görüşeceklerini söyledi.

Obama, Biden'in önerilerini şu anda değerlendirdiğini dile getirerek, konuyla ilgili önümüzdeki günlerde tekrar basın toplantısı düzenleyeceğini ifade etti.

Obama, silah alımlarında şahısların geçmişlerinin araştırılması ve savaş silahları ile yüksek kapasitedeki mühimmat cephaneliklerinin satılmasının yasaklanmasını savunduğunu hatırlatarak, hala bu konulardaki adımları mantıklı bulduğunu ama bunların hepsinin Kongre'den geçip geçmeyeceğinden emin olmadığını söyledi.

Bu konuda politik yaklaşımların kenara bırakılması gerektiğine dikkati çeken Obama, silah alımı ve kullanımını özgürlükler kapsamına alan Anayasa'nın ikinci maddesiyle de uyumlu biçimde bu konularda mantıklı adımlar atılabileceğini dile getirdi.

Obama, bu konuda Kongre'ye gitmeden bir ''başkanlık emri''yle adımlar atmayı düşünüp düşünmediğine yönelik soru üzerine, örneğin silah şiddetine dair federal kurumların araştırma yapması ve veri toplaması gibi konuların Kongre'nin izni olmadan, yönetimin kararıyla da yapılabilecek konular olduğunu söyledi.

Obama, sorumluluk sahibi silah sahiplerinin de endişeleneceği bir durum olmadığını, konunun Anayasanın ikinci maddesine katılıp katılmamakla değil, silah şiddetinin önlenmesi ve azaltılmasına yönelik mantıklı adımlar atmakla ilgili olduğunu kaydetti.

KABİNENİN ÇEŞİTLİLİĞİ

Obama, çok fazla sosyal olmadığı eleştirileriyle ilgili soru üzerine, kişisel hayattaki ilişkilerin mevcut siyasi tartışmaların durumunu değiştirmediğini söyledi. Kızlarının artık büyüdüğü için kendisiyle çok fazla zaman geçirmediği ve bu koca evde kendisini yalnız hissetmeye başladığı esprisini yapan Obama, belki sosyalleşmek için daha çok Kongre üyesini Beyaz Saray'a davet edebileceği yönünde gazetecilere espriyle takıldı.

Obama'nın Dışişleri ve Savunma bakanlıkları ile CIA başkanlığına ''beyaz Amerikalı'' isimleri aday göstermesiyle kabinesinin ikinci dönemde yeteri kadar çeşitlilik barındırmayacağına yönelik ortaya çıkan eleştirilerin sorulması üzerine Obama, birinci döneminde en önemli bakanlık olan Dışişleri Bakanlığını bir kadın olan Hillary Clinton'a emanet ettiğini, yine kendisi için en önemli konular olan sağlık ve iç güvenlik alanında bakanlık koltuklarında kadınların oturduğunu ve Beyaz Saray ekibinin yarısının kadınlardan oluştuğunu hatırlattı. Bu çeşitlililiğin ikinci dönem de devam edeceğini ifade eden Obama, gazetecilerden, kendisini yargılamadan önce ikinci dönemine dair tüm atamaları yapmasını beklemeleri çağrısında bulundu.
    
  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?