banner15

Obama ve Bernanke bütçe açığından korkuyor

Amerikan Merkez Bankası şefi Ben Bernanke: ‘Devlet bütçe açığı ekonomimizi tehlikeye düşürebilir.’

Obama ve Bernanke bütçe açığından korkuyor

Dünya Bülteni – Haber Merkezi

ABD Merkez Bankası şefi Ben Bernanke giderek artmakta olan bütçe açığına karşı kararlı bir mücadelenin yapılması için uyarıda bulundu. Bernanke, ekonomik durumun önümüzdeki bir iki yıl içinde bütçe açığını azaltmaya imkan tanımamasına rağmen mücadelenin devam etmesi gerektiğini, aksi yöne gitmenin konjüktürel rahatlamayı da tehlikeye düşüreceğini belirtti.

Güdülmekte olan politikanın, devlet maliyesini sürekliliği olmayan bir yola soktuğunu ifade eden Bernanke, yakın zamanda problemlere cevap bulunamadığı takdirde bu durumun Amerika’nın ekonomik geleceğini büyük bir tehlikeye sokacağını kaydetti.

FED başkanı Bernanke ABD’nin siyasi sorumlularına çağrıda bulunarak ‘inandırıcı bir planla’ borçların ödenmesi için çalışmalara başlanmasını talep etti ve bunun için yönetimin ağır kararlar vererek büyük fedakarlıklar yapması gerektiğini söyledi.

Avrupa’yı örnek verdi

Bernanke Amerikan Kongresi’nin önce kendi giderleri konusunda daha sert kurallar belirleyerek kemerleri sıkması gerektiğini, böylece vatandaşlara da bütçe açığıyla mücadelede örnek olarak iyi bir işaret verebileceğini belirtti. Bernanke bunun için bütçe politikalarını yazılı kurallarla istikrara kavuşturan Avrupa ülkelerini örnek verdi.

İkinci Dünya savaşının bitmesinden bu yana ABD’nin 2008/2009 bütçe açığı 1,42 Trilyon Dolar’la, yani Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 10’u olarak rekor seviyeye ulaştı. Bu yıl Eylül ayı sonuna kadar yapılan harcamalar gözönüne alındığında ABD’nin bütçe açığı 1,26 Trilyon Dolara ulaştı. Obama hükümeti 2013 yılına kadar bütçe açığını Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 4,3’üne düşürmeyi hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48