banner39

'Obama ve Bush ifade versin' talebi

11 Eylül olaylarından sorumlu tutulan ve Guantanamo'da tutuklu bulunan üç sanığın avukatları, ABD Başkanı Barack Obama ve George W. Bush'un ifade vermesini istedi.

Amerika 24.05.2012, 13:33 24.05.2012, 13:33
'Obama ve Bush ifade versin' talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

11 Eylül ile ilgili olarak Guantanamo Deniz Üssü'nde devam eden askeri mahkemede savunma avukatları, eski Başkan George W. Bush ve Başkan Barack Obama'nın ifade vermesi gerektiğini söyledi.

Saldırıları planlamak ve düzenlenmesine yardımcı olmakla suçlanan beş sanıktan üçünün avukatları, Bush, Obama ve diğer üst düzey yetkililerin yaptığı açıklamaların müvekkillerinin yargılanacağı özel mahkemenin olası jüri üyelerini etkilemiş olabileceği gerekçesiyle suçlamaların çekilmesi gerektiğini kaydetti.

'ADİL BİR YARGILAMA YOK'

Müvekkillerinin sürekli "terörist" olarak nitelenmesinin ve yapılan ön yargılı açıklamaların dava sürecini etkilediğini ve bunun hukuk kurallarına karşı olduğunu belirten avukatlar, bu koşullar altında müvekkillerinin adil bir biçimde yargılanamayacağının belli olduğunu ifade etti.

Avukatların ifade vermeye çağrılması gerektiğini ileri sürdüğü isimler arasında Başkan Yardımcısı Joe Biden, Adalet Bakanı Eric Holder ve Senatör Lindsey Graham da bulunuyor. Avukatların dilekçeyi 11 Mayıs'ta verdiği, ancak güvenlik araştırmaları nedeniyle dilekçenin ancak 23 Mayıs'ta Pentagon'a ait bir internet sitesinde yayımlandığı belirtildi.

İDAM EDİLEBİLİRLER

Bush, Obama, Biden, Holder ve diğer yetkililerin Küba'daki Guantanamo Deniz Üssü'ndeki mahkemede ifade vermeye çağrılıp çağrılmayacağına askeri yargıç karar verecek.

11 Eylül'ün beyni kabul edilen Halid Şeyh Muhammed ile arkadaşları Velid Bin Attaş, Remzi Binalşib, Ali Abdülaziz Ali ve Mustafa Ahmet El Havsavi, terörist saldırı planı, sivillere saldırı, kasten yaralama ve adam öldürme, terörizm ve uçak kaçırma ile suçlanıyor. Suçlu bulunmaları durumunda Muhammed ile arkadaşları, ölüm cezasına çarptırılabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?