Obama ve Papa ilk kez bir araya geldi

ABD başkanı Barack Obama, Ukrayna krizinin damgasını vurduğu Avrupa gezisinin üçüncü ayağında ilk kez Papa Francis ile görüştü

Obama ve Papa ilk kez bir araya geldi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barak Obama, İtalya ziyareti kapsamında gittiği Vatikan'da Papa ile bir araya geldi. Obama ile Papa arasındaki bu görüşme, ikili arasındaki ilk görüşme olarak biliniyor.

Hollanda ve Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) liderleriyle üç gündür devam eden görüşmelerin ardından Obama Roma'ya geçti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, Başkan Obama'nın, Papa Francis'in eşitlik ve katılımcılık mesajlarından ilham aldığını ifade etti.

Rhodes, Obama'nın Papa'nın liderliğine dair memnuniyetini açıklayacağını belirtti.

Obama'nın İtalya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile de görüşmesi bekleniyor.

RUSYA'YA KARŞI ORTAK TAVIR

Obama dün de AB liderleriyle Brüksel'de görüştü. ABD ve AB, Kırım'ın ilhakı nedeniyle bazı Rus ve Ukrayna vatandaşlarına karşı vize yasağı ve mal varlıklarına el koyma gibi yaptırımlara başvurdu.

Obama, Rusların "kaba kuvvet ile ... refah ve güvenliğe ulaşamayacaklarını anlayacağını" belirterek "Bu nedenle kriz süresince Rusya üzerinde baskı yapmakla birlikte diplomasiye de açık kapı bırakacağız." dedi.

Rusya'nın Kırım'ı ilhakı nedeniyle gerginleşen ortam üzerine Obama dünkü konuşmasında, Rusya'nın yeni istilalar yapması durumunda ABD ve AB'nin daha derin yaptırımlara başvuracağını söyledi.

Ukrayna'ya bağlı olan fakat nüfusun çoğunluğu Rusça konuşan Kırım'ı Rus yanlısı güçler ele geçirmiş, yapılan referandum sonucu bağımsızlık kararı çıkınca Moskova yarımadayı ilhak etmiş, Kırım Rusya Federasyonu'na bağlanmak için başvuruda bulunmuştu.

Ukrayna ve Batılı ülkeler Kırım referandumunun yasa dışı olduğunu söylüyor.

Bu arada Uluslararası Para Fonu (IMF) Ukrayna'ya 14-18 milyar dolar değerinde borç verme kararı aldı. Kredi, ekonomik reform programına bağlı olacak ve önümüzdeki iki yıl içinde ödenecek.

Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk ise Ukrayna'nın Rusya'dan aldığı doğal gaz fiyatının 1 Nisan'dan itibaren yüzde 79 oranında artacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39