banner39

Obama Yahudi lobisinin kıskacında

Savunma bakanlığı koltuğuna aday gösterilmesi beklenen Hagel'e karşı başlatılan kampanya Neo-Conların da desteği ile büyüyor

Amerika 19.12.2012, 16:14 19.12.2012, 18:06
Obama Yahudi lobisinin kıskacında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci döneminde savunma bakanlığı koltuğuna getirmesi muhtemel adaylar arasında eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel'ın isminin öne çıktığının basına sızmasının ardından ABD'de Hagel'e karşı büyük bir kampanya başlatıldı.

Sadece bir iddia olmasına rağmen şimdiden "silah kuşanan" ve büyük bir saldırı başlatanların başında İsrail yanlısı gruplar, Neo-Conlar, muhafazakarlar, bazı gazeteler ve hatta Hagel'in bazı eski meslektaşları yer alıyor. Barack Obama'ya karşı artan tepki ile Chuck Hagel'in adaylığının önlenmesi amaçlanıyor.

Beyaz Saray muhtemelen bu hafta sonuna kadar, Obama'nın ulusal güvenlik ekibinde önemli değişikliklere hazırlanıyor.

Obama Amerikalı Yahudi liderlerin baskısı altındayken, Cumhuriyetçiler Hagel'in adaylığını "toksik" olarak nitelendiriyor.

Hagel'e yönelik bu tepkinin ana nedenleri ise İsrail'i ve ABD'deki İsrail lobisine yönelik eleştirileri ile İran'a yönelik yaptırımlara ve askeri müdahaleye karşı çıkması.

Neo-Conlara yakınlığı ile bilinen Weekly Standard dergisi editörü William Kristol, Hagel'i "İsrail karşıtı, İran yanlısı" olarak niteleyerek karalama kampanyasına katılırken, Washington Post Hagel'in "doğru seçim olmadığını" savundu. Post'un gerekçesi de Hagel'in savunma harcamalarında kesintiyi desteklemesi ve İran'a yönelik bir askeri saldırıya karşı çıkması.

Obama'ya Hamas ile görüşmesi gerektiğini söylemesi de Hagel'i "şüpheli" hale getiriyor İsrail yanlılarının gözünde.

Adaylığı şimdilik sadece bir iddia olan eski senatörün, resmen aday gösterilmesi durumunda çok daha sert bir karalama kampanyasının hedefi olacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?