banner39

Obama'dan 21 kişiye 'Özgürlük Madalyası'

ABD'de verilen en yüksek sivil nişan olan 'Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı bu sene alacak kişiler arasında Kerim Abdül Cabbar, Michael Jordan, Robert De Niro, Tom Hanks, Bill Gates gibi isimler de bulunuyor

Amerika 18.11.2016, 10:17 18.11.2016, 10:17
Obama'dan 21 kişiye 'Özgürlük Madalyası'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de verilen en yüksek sivil nişan olan "Başkanlık Özgürlük Madalyası"nı bu sene alacak 21 kişinin isimleri açıklandı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, nişana layık görülenler arasında spor dünyasından basketbol efsaneleri Kerim Abdül Cabbar ve Michael Jordan, televizyon ve radyo spikeri Vin Scully, sanat dünyasından Robert De Niro, Tom Hanks, Ellen DeGeneres, Robert Redford, Diana Ross, Cicely Tyson, senarist Lorne Michaels, şarkıcı Bruce Springsteen, mimar Frank Gehry ve heykeltıraş Maya Lin bulunuyor.

Bilim dünyasından fizikçi Richard Garwin, Microsoft'un kurucusu olan ve hayırseverlik kurumlarıyla bilinen Bill Gates ve eşi Melinda Gates, NASA için yazılım geliştiren Margaret H. Hamilton, bilgisayar mühendisi Amiral Grace Hopper, Amerikan yerlilerinin haklarını savunan toplumsal lider Elouise Cobell, hukukçu Newt Minow ve Miami Dade Koleji Rektörü Eduardo Padron da listede yer alıyor.

"Başkanlık Özgürlük Madalyası", ülkede verilen en yüksek sivil onuru temsil ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama tarafından madalyaya layık görülenlerin isimlerinin duyurulduğu açıklamada, "Bilim adamlarından hayırseverlere, sporculardan sanatçılara bu 21 kişi Amerika'yı ileriye taşıdı ve dünyadaki milyonlarca insana ilham verdi." ifadesi kullanıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?