banner15

Obama'dan Cumhuriyetçilere 'mülteci' eleştirisi

ABD Devlet Başkanı Obama, Cumhuriyetçilerin mültecilere karşı yaklaşımlarının "çirkin ve saldırgan" olduğunu belirtti.

Obama'dan Cumhuriyetçilere 'mülteci' eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Suriyeli mültecilerin, ABD'ye alınmasına karşı çıkan Cumhuriyetçileri sert bir dille eleştirdi.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi için Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan Obama, Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ile görüştü.

Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların, terörizm kurbanı olduklarını belirtti. Cumhuriyetçilerin mültecilere karşı yaklaşımlarının "çirkin ve saldırgan" olduğunu belirten Obama, "Görünen o ki, ABD'ye dul kadınların ve yetimlerin gelmesinden korkuyorlar" ifadesini kullandı.Obama, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen saldırıların Amerikalıları çok etkilediğini ve benzer saldırıların ABD'de yaşanması ihtimali nedeniyle herkesin paniğe kapıldığını belirtti. Obama, terörist saldırılar mevzu bahis olduğunda, Amerikalıların paniğe kapıldığını ve düzgün kararlar veremediklerini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ise hükümetin Suriyeli mültecilerle ilgili programına ara verilmesini istedi. Ryan perşembe günü konuyla ilgili Temsilciler Meclisi'nde bir oturum ve oylama yapılmasını istediğini açıkladı.

Salı günü Beyaz Saray yetkilileri, 34 eyalet valisine mültecilere yönelik güvenlik kontrolleri hakkında bilgi vermişti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, valilerden Ortadoğu'dan gelenlerin kabul edilmelerini engellememeleri istendi.

ABD'de Suriyeli mültecilere karşı olduklarını açıklayan valiler şu eyaletler Alabama, Arizona, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Louisiana, Maine, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, Kuzey Carolina, Ohio, Oklahoma, Güney Carolina, Tennessee, Teksas, Wisconsin.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35