banner39

Obama'dan Esad'a: Ya değişim, ya da çekil

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'deki olaylara ilişkin "Esad, ya değişime öncülük eder ya da çekilir" dedi.

Amerika 19.05.2011, 21:36 19.05.2011, 21:43
Obama'dan Esad'a: Ya değişim, ya da çekil

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye lideri Beşşar Esad’ın ülkesindeki demokratik dönüşüm için ciddi bir diyalog sürecine girmesi gerektiğini söyledi.

Obama, “Esad ya değişim sürecine öncülük eder ya da yoldan çekilir. Bunu yapmazsa içeriden gelen baskılarla daha da köşeye sıkışır ve uluslararası alanda izole edilir.” dedi.

Beyaz Saray’da İslam dünyasına seslenen Obama, Suriye rejimini, özgürlük hedefli gösterilerin ilk olarak ortaya çıktığı fakat zalimce bastırıldığı İran’ı örnek ve bu ülkeden destek almakla suçladı. Obama, göstericilere yönelik şiddeti kınadıklarını vurguladı.

Libya’ya konusunda “Zaman Kaddafi’nin aleyhine işliyor.” diyen Obama, Kaddafi’nin, halkını ‘fareler gibi öldürmeye’ yemin ettiğine dikkat çekti. Barack Obama, ABD ve ortaklarının müdahale etmemesi durumunda bu ülkede binlerce kişinin öldürülmüş olacağını söyledi.

Yemen lideri Ali Abdullah Salih’i iktidarı devretme sözünü yerine getirmeye çağıran Obama, Bahreyn’de hükümetin göstericilere şiddet uygulamasını da eleştirdiklerini hatırlattı.

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki önceliğinin reformlara destek vermek olduğunu dile getirdi. Obama, “Şu anda önümüzde tarihi bir fırsat var. Amerika’nın Tunus’taki bir sokak satıcısının haysiyetini bir diktatörün kaba gücünden daha fazla değer verdiğini gösterme şansına sahibiz.” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?