banner39

Obama'dan Esad'sız Suriye vurgusu

ABD Başkanı Obama, Suriye'nin geleceğinde Esed'in yerinin olamayacağın ifade ederken ateşkesin işlerliğinin Rusya ve rejimin tavrına bağlı olduğunu söyledi

Amerika 26.02.2016, 08:01 26.02.2016, 08:01
Obama'dan Esad'sız Suriye vurgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'nin geleceğinde Esad’ın yerinin olamayacağına vurgu yaparak, "çatışmaların durdurulması" anlaşmasının işlerlik kazanabilmesinin büyük oranda Esad rejimi ile Rusya'nın tavrına bağlı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Obama, Suriye'deki son gelişmeler, "çatışmaların durdurulması" anlaşması ve IŞİD'le mücadelede gelinen son noktayı, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

"Çatışmaların durdurulması" anlaşmasının her şeyden önce Esad rejimi ile Rusya'nın tavrına bağlı olacağını vurgulayan Obama, "Rusya'nın askeri müdahalesi Esad rejimini güçlendirdi ve insani yıkımı daha da kötü hale getirdi" dedi.

Suriye'de sadece iç savaşın değil, derin mezhepsel ve siyasi ayrılıkları yansıtan vekalet savaşlarının yaşandığını ifade eden Obama, "Böyle bir durumda varılan 'çatışmaların durdurulması' anlaşmasının kolay olmayacağını, birçok şüphenin mevcut olduğunu biliyoruz. Ancak eğer diplomasi ile bu çatışmayı çözmek için çaba göstermezsek tarih bizi yargılayacaktır" diye konuştu.

"IŞİD'İ ORTADAN KALDIRMANIN YEGANE YOLU, SURİYE'DEKİ KAOSU BİTİRMEKTİR"

"IŞİD'i ortadan kaldırmanın yegane yolu, Suriye'deki kaosu bitirmektir" diyen Obama, cuma gece yarısı yürürlüğe girecek "çatışmaların durdurulması" anlaşmasının, bu yönüyle kaosu bitirmenin potansiyel bir adımı olduğunu belirtti.

En iyi durumda bile şiddetin hemen biteceğini beklemediklerini ancak anlaşmanın tüm taraflarının, hava saldırıları da dahil tüm saldırıları durdurmasını beklediklerini dile getiren ABD Başkanı, "Bunun gerçekleşebilmesi Esad rejimine, Rusya'ya ve diğer müttefiklerinin anlaşmaya sadık olmalarına bağlıdır" yorumunu yaptı.

Gelecekteki günlerin kritik olduğunu ve tüm dünyanın bu süreci yakından izlediğini vurgulayan Obama, "Bu anlaşma, müzakere taraflarının samimi olup olmadıklarını gösterecek bir testtir. Viyana süreci açıktır, serbest seçimleri takiben yeni bir anayasanın yapılması ve tüm tarafları kapsayacak bir hükümetin kurulması" ifadelerini kullandı.

Obama, şunları kaydetti:

"Bu tür bir gelecekte Beşşar Esad’ın yeri olamaz. Esad’ın kendi halkına karşı yürüttüğü ve içinde işkence, misket bombası, kuşatma ve aç bırakmanın da olduğu barbarca bir savaşın ardından bu mümkün olamaz. Pek çok Suriyeli, Esad koltuğunu bırakana kadar onunla savaşmayı bırakmaz."

"ESAD KONUSUNDA RUSYA VE İRAN İLE ARAMIZDA HALA ANLAŞMAZLIKLAR VAR"

Rusya, İran ve bölgedeki bazı diğer aktörlerle ABD arasında hala Esad konusunda belirgin bir anlaşmazlığın olduğunu aktaran Obama, "Çatışmaların durdurulması anlaşması, tarafların Suriye'de şiddeti bitirme konusundaki bakış açılarını da gösterecektir" dedi.

"Çatışmaların durdurulması" anlaşmasının uygulanabilmesi halinde Suriye'deki şiddetin azalabileceğini ve böylece insani yardıma muhtaç bölgelere yardımın ulaştırılabileceğini belirten Obama, "Bu anlaşmanın, siyasi geçiş süreci müzakerelerinin kapısını aralayıp iç savaşı bitirme potansiyeli de bulunmaktadır" diye konuştu.

Obama, IŞİD'le mücadelede birkaç ay öncesine göre daha iyi durumda olunduğunu dile getirerek, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Kanada gibi ülkelerin son dönemdeki katkıları ile Türkiye'nin sınır güvenliği noktasındaki gayretlerine vurgu yaptı.

Bugüne kadar IŞİD'le mücadele kapsamında 10 binden fazla hava saldırısının gerçekleştirildiğini anlatan Obama, "Geçen yazdan bu yana IŞİD, Irak veya Suriye'de kayda değer bir ilerleme gerçekleştirememiştir" dedi.

Obama, Irak güçlerinin son dönemde IŞİD'i Ramadi'den çıkarmayı başardığını ve IŞİD'in Irak'ta bir zamanlar elinde tuttuğu bölgelerin yüzde 40'ından fazlasını son dönemde kaybettiğini aktardı.

"IŞİD'LE MÜCADELEDE YENİ BİR AŞAMADAYIZ"

Anbar ve Musul'un geri alınabilmesini de kapsayan IŞİD'le mücadelede yeni bir aşamaya gelindiğini ifade eden Obama, Irak'a IŞİD'le mücadele ve yeniden yapılanma anlamında gerekli finansal desteği de sağlayacaklarını kaydetti.

Suriye'de ise IŞİD'in son günlerde Teşrin ve Şeddadi'den püskürtüldüğünü dile getiren Obama, örgütün Rakka'ya doğru sıkıştırılmaya başlandığını söyledi. Obama, son aylarda IŞİD'in petrol tesislerinin ve tankerlerinin bombalanması sonucunda örgütün gelirlerinin de azaldığını kaydetti.

ABD'nin, Libya'da IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarına da değinen Obama, bu ülkede hükümetin kurulması sürecinde Libyalılara desteklerinin süreceğini ifade etti.

IŞİD'le dijital alanda da mücadele edebilmek için ilgili kamu kurumlarının Facebook, Twitter ve Youtube gibi Silikon Vadisi'nin önde gelen bilişim firmalarıyla yakından çalıştığını anlatan Obama, "IŞİD'le mücadele kolay olmayacak ancak ulusal gücümüzün tüm unsurlarını kullanacağız" değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?