Obama'dan IŞİD için yeni atak

ABD Başkanı Obama, Suriye'de IŞİD'e karşı mücadelesini daha da arttıracağını açıkladı

Obama'dan IŞİD için yeni atak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'e karşı mücadelede Suriye'de yoğun bulunduğu bölgelere yönelik yoğun hava saldırıları gerçekleştireceğini açıkladı.

Toplantıya, Savunma Bakanı Ashton Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Lloyd Austin’ın da aralarında bulunduğu ulusal güvenlik ekibinden toplam 35 yetkili katıldı.

ABD Savunma Bakanlığı'nda üst düzey askeri ve istihbarat görevlileri ile bir araya gelen Obama, hafta sonu koalisyonun hava saldırılarında Suriye'nin Rakka kentini hedef almıştı.

Suriye ve Irak'ta nüfuz ettiği bölgeleri genişleten IŞİD örgütü, yaklaşık bir yıl önce kontrolü altındaki alanlarda hilafet ilan etmişti. ABD öncülüğündeki koalisyon 2014 yazından bu yana IŞİD mevzilerine hava saldırısı düzenliyor. Karadan mücadeleyi ise Irak Ordusu, Kürt güçleri ve Suriye'deki ılımlı muhalif güçler yürütüyor.

Suriye'de dört yıldan uzun bir zamandır devam eden savaş, IŞİD'in güçlenmesine zemin hazırlamıştı. IŞİD, kontrolü altındaki bölgelerde Müslüman olmayan azınlığa yönelik zulüm ve işkencelerin yanı sıra tarihi kentlerdeki kültür mirasını yok ederken çekilmiş görüntülerle de dünya kamuoyunda büyük bir endişe ve tepkiye yol açıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 12:56
banner53
YORUM EKLE

banner39