Obama'dan Kuzey Kore'ye karşı telefon diplomasisi

ABD Başkanı Obama, Japonya Başbakanı Abe ve Güney Kore Devlet Başkanı Park ile Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisi kullanarak roket fırlatmasını telefonda konuştu

Obama'dan Kuzey Kore'ye karşı telefon diplomasisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisi kullanarak roket fırlatmasıyla ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Pyongyang yönetiminin uzun menzilli füze fırlatmasına ilişkin Abe ve Park ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Obama, her iki liderle görüşmesinde de Kuzey Kore’nin füze fırlatması kınadı. Görüşmede liderler, Pyongyang’ın yeni adımının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) birçok kararını açıkça ihlal eden “istikrarsızlaştırıcı ve provokatif” eylemlerinin bir başka örneği olduğu konusunda mutabık kaldı.

Görüşmede Obama, Abe ve Park’a, ABD’nin ülkelerinin güvenliğine yönelik taahhüdünün sarsılmaz olduğunu tekrarlarken, ABD olarak müttefiklerinin korunması için gerekli olan adımları atacaklarını ifade etti.

Liderler, ayrıca “Kuzey Kore’nin provokasyonlarına BMGK'nın güçlü bir kararının da aralarında bulunduğu uluslararası karşılık verilmesinin” önemini vurguladı.

ABD ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin pazar günü sabah saatlerinde uzun menzilli roket fırlattığını bildirmişti.

Kuzey Kore ise denemesini "barışçıl bir uzay programı" şeklinde nitelendirerek, konuyu "uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlatıldığı" şeklinde duyurmuştu. Kuzey Kore Merkez Televizyonu da Kwangmyongsong-4 (Parlayan Yıldız-4) adlı uydunun başarılı şekilde belirlenen yörüngeye oturduğunu kaydetmişti.

Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde 3 yer altı nükleer test yapmış, son olarak da 6 Ocak 2016'da hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından acil toplanan BMGK üyeleri, bu ülkeyi "şiddetle" kınamış, deneme 1718, 1874, 2087 ve 2094 sayılı BMGK kararlarının açık ihlali olarak değerlendirilmişti.

Kuzey Kore'nin 2006'da balistik füze denemesi yaptığı iddiası üzerine 15 Temmuz 2006'da 1695 ve 14 Ekim 2006'da 1718 sayılı iki BMGK kararı kabul edilmiş, 1718 sayılı karar, BM şartının güç kullanma yetkisini içeren 7. bölümü altında düzenlenmişti. Kararın uygulanması, denetlenmesi ve ambargo listesinin tespit edilmesi için de "1718 Yaptırımlar Komitesi" oluşturulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 22:15
banner53
YORUM EKLE

banner39