banner39

Obama'dan, Maliki'ye kutlama

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Maliki'yi Bağdat'ta düzenlenen Arap Zirvesi'ne başarılı ev sahipliği yapması dolayısıyla tebrik etti.

Amerika 03.04.2012, 23:42 03.04.2012, 23:42
Obama'dan, Maliki'ye kutlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, görüşmede, Obama'nın Maliki'yi, ''Irak'ın, bağımsız ve egemen bir ülke olarak bölgeyle yeniden entegrasyona devam etmesi ve Irak halkının geçen hafta başkent Bağdat'ta düzenlenen Arap Zirvesi'ne başarılı ev sahipliği yapması dolayısıyla tebrik ettiği'' kaydedildi.

İki liderin, ''stratejik ortaklar olarak, bölge barışı ve güvenliğinin geliştirilmesine yönelik ABD ve Irak'ın ortak çabaları konusunda görüştüğü'' belirtilen açıklamada, ''telefon görüşmesinin, Irak'taki siyasi durum ve diğer birçok ortak çıkarlara yönelik konuları da kapsadığı'' bildirildi.

Açıklamada, Obama'nın, ''Irak anayasasında tanımlandığı gibi bir birleşik ve demokratik Irak'a olan güçlü bağlılığının yanı sıra Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından, esnek ve açık bir tarzda Irak'taki siyasi gruplar arasında uzlaşının sağlanması için yürütülen diyaloğa Maliki'nin katılımına yönelik desteğini ifade ettiği'' kaydedildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?