banner15

Obama'dan 'Muhammed Ali' açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, Muhammed Ali'nin vefatı üzerine bir mesaj yayınladı.

Obama'dan 'Muhammed Ali' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, "Muhammed Ali dünyayı salladı. Michelle ve ben, ailesine en derin taziyelerimizi yolluyoruz ve en büyük dövüşçünün huzur içinde yatması için dua ediyoruz" dedi.

ABD'nin Arizona eyaletinde 74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksör Muhammed Ali için ülkenin önde gelen siyasileri ve sivil toplum örgütlerince taziye mesajları yayımlandı.

ABD Başkanı Obama, yayımladığı taziye mesajında, Muhammed Ali'nin sahip olduğu kimliği ile Amerika'nın dönüşümünde önemli rol oynadığını belirterek, "Muhammed Ali dünyayı salladı. Michelle ve ben, ailesine ne derin taziyelerimizi yolluyoruz ve en büyük dövüşçünün huzur içinde yatması için dua ediyoruz. Muhammed Ali en büyüktü. Nokta." ifadelerini kullandı.

Demokratların aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve eşi Bill Clinton, mesajlarında, "Muhammed Ali, efsanesinden daha da büyüktü." ifadesine yer verdi.

Eski ABD başkanı Clinton, 1999 yılında Muhammed Ali'ye "Başkanlık Şeref Madalyası" takmıştı.

Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı iş adamı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gerçekten büyük bir şampiyon ve harika bir insandı. Herkes onu çok özleyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen aralık ayında İslamofobi tartışmaları sürürken Obama'nın "Birçok Amerikalı Müslüman spor kahramanı var" şeklindeki sözleri üzerine Trump, "Obama, Müslümanlar bizim spor kahramanlarımız diyor. Hangi spordan ve kimden bahsediyor kendisi?" diye sormuş, Trump'ın bu açıklamasına sert tepki gösteren Muhammed Ali de "Siyasi liderlerimiz İslam dinini anlamak için çaba göstermeli." açıklamasında bulunmuştu.

ABD'deki en büyük Müslüman hakları savunucusu kurumlardan Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad da Muhammed Ali için bir mesaj yayımladı. Awad, "Ali'nin barış ve adalet yolundaki şampiyonluk mirası, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için nesillere motivasyon kaynağı olacaktır." dedi.

ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal de Muhammed Ali'nin ailesine ve tüm sevdiklerine en derin taziyelerini sunduğunu kaydederek, "Her yönüyle örnek bir kişilik ve tüm zamanların en büyük sporcularından olan Muhammed Ali, tüm dünyadaki Müslümanlar için büyük bir kayıptır." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 20:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48