banner39

Obama'dan Suriyeli bilim adamına özel davet

Obama'nın Anayasa Mahkemesi üyeleri ve Kongre önünde yapacağı geleneksel 'Birliğin Durumu' konuşmasına geçen ay sığınmacı olarak ABD'ye kabul edilen Suriyeli bilim adamı Hamo dinleyici olarak davet edildi

Amerika 11.01.2016, 14:23 11.01.2016, 14:23
Obama'dan Suriyeli bilim adamına özel davet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika'da yaşayan Suriyeli bilim adamı Refai Hamo, ABD Başkanı Barack Obama'nın geleneksel olduğu kadar siyasi açıdan da büyük önemi olan 'Birliğin Durumu' konuşmasına davet edildi.

Kongre üyelerinin tamamı ile Anayasa Mahkemesi üyeleri, ordunun en üst kademeleriyle yalnızca özel davetlilerin katılabildiği 'Birliğin Durumu' konuşmasını Obama bu yıl son defa yapacak.

Hamo, geçen ay internetteki “Humans of New York” adlı blogda tanıtılmış, Suriyeli bilim adamı hakkındaki yazı sosyal medyada milyonlarca beğeni almıştı. Obama, bunun üzerine Hamo’yu “ilham kaynağı” olarak nitelendirmiş, ABD'li aktör Edward Norton da Hamo için bağış kampanyası başlatmıştı.

Mide kanseri olan Hamo’nun Suriye’deki iç savaş sırasında evi bombalandı; bombardımanda eşi, kızlarından biri ve beş yakını hayatını kaybetti. Suriyeli bilim adamı, 2013’te bir oğlu ve hayatta kalan üç kızıyla savaştan kaçarak önce Türkiye’ye gitti.

İki yıl Türkiye’de kalan 55 yaşındaki Hamo, sığınma başvurusunun kabul edilmesi üzerine geçen ay ABD’nin Michigan eyaletine yerleştirildi.

HAMO'NUN ÜNLÜ MEKTUBU

“Hâlâ dünyada bir fark yaratabilecek şansım olduğunu düşünüyorum. Amerika’ya gittiğimde patentini almak istediğim birçok buluşum var. Buluşlarımdan biri şu anda İstanbul metrosunda trenlerin hareketinden elektrik üretmek için kullanılıyor. Ayrıca yakıtsız olarak 48 saat uçabilecek bir uçağın çizimlerini yaptım. Depremler meydana gelmeden haftalar önce deprem tahmini yapacak bir cihaz üzerinde çalışıyorum. Tek isteğim araştırmalarımı yapabileceğim bir yer. Bugün Michigan’a gideceğimi öğrendim. Orası hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Tek isteğim güvenli ve bilime saygı duyulan bir yer olması. Ben işime geri dönmek istiyorum. Yeniden insan olmak istiyorum. Dünyanın benim bittiğimi düşünmesini istemiyorum. Ben hala buradayım.”

ABD'de son aylarda özellikle Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adayı Donald Trump olmak üzere bazı çevreler, ülkeye Suriyeli mültecilerin hatta Müslümanların alınmamasını istemişlerdi. Obama yönetimi ise buna karşı Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelmeye devam edeceğini, bu yıl 10 bin Suriyelinin kabul edileceğini açıklamıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?