banner39

Obama'nın G-20 gündeminde IŞİD var

Beyaz Saray, Obama'nın Türkiye'deki G-20 Zirvesi'nde Suriye ve IŞİD konularını ilgili liderlerle görüşeceğini açıkladı

Amerika 11.11.2015, 08:37 11.11.2015, 08:37
Obama'nın G-20 gündeminde IŞİD var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray yönetimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Antalya'da yapılacak G20 Liderler Zirvesi sırasında Suriye ve IŞİD ile mücadele konularını diğer liderlerle ele alacağını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, G20 Liderler Zirvesi ile ilgili bir soruya verdiği cevapta, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin Antalya'daki toplantılarda genel olarak uluslararası ekonomiyi masaya yatıracaklarını ancak Obama'nın Suriye ve IŞİD ile mücadele gibi konuları da muhataplarıyla görüşeceğini belirtti.

Earnest, "Türk müttefiklerimizin çok sayıdaki Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaları ve sınırlarının öbür tarafında devam eden korkunç şiddet olayları dolayısıyla maruz kaldığı baskı düşünüldüğünde (Obama'nın) oraya kadar gidip IŞİD'in gücünün azaltılması ve sonuçta yenilgiye uğratılması konusundaki çabaları ele almak üzere zaman harcamaması imkansız" ifadesini kullandı.

"Bu nedenle bu konunun Başkan Obama'nın ziyaretinin bir bölümünü oluşturmasını bekliyorum" diyen Earnest, şunları kaydetti:

"G20'ye katılan ülkelerin bir kısmı Obama'nın kurduğu ve ABD'nin önderlik ettiği IŞİD karşıtı koalisyonun önemli üyeleri. Bu yüzden Başkan'ın bu çabalara önemli katkı yapan yakın müttefiklerimizin bir kısmıyla bir araya gelmesi ve kaydettiğimiz ilerlemeyi ele alması için bir fırsat olacak."

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?