Obama'nın Kur'an özrüne tepki

Amerikan başkan adayı olmak için yarışan Cumhuriyetçi Newt Gingrich, Kuran yakılması için özür dileyen Obama'yı "teslim olmakla" suçladı

Amerika 24.02.2012, 09:12 24.02.2012, 09:50
Obama'nın Kur'an özrüne tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Newt Gingrich, Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki bir Amerikan askeri üssünde Kuran-ı Kerim'lerin de aralarında olduğu dini kitapların yakılması nedeniyle Afgan hükümetinden  özür dileyen Başkan Obama'yı "teslim olmakla" suçladı.

Yakılan Kuran'ları "radikal İslami materyal" olarak niteleyen Amerikalı başkan adayı ve eski Temsilciler Meclisi sözcüsü, olaya gösterilen tepkileri de "Afganistan'daki fanatikler olayı büyük bir şeye dönüştürdü" sözleriyle değerlendirdi. Adaylık kampanyası için yapılan bir toplantıda destekçilerine seslenen Cumhuriyetçi Gingrich, Obama'nın Kuran-ı Kerim yakılması için özür dilediğini, ancak "öldürülen iki NATO askerinin ölümü için özür talep etmediğini" anlattı.

Gingrich, "Radikal İslamcıların olumsuz yönde Barack Obama'nın dikkatini çekmek için yapabileceği bir şey yok gibi gözüküyor. O sürekli Amerika Birleşik Devletleri başkanından özür hak etmeyen insanlar için özür diliyor" dedi.

Obama Karzai'ye mektup göndererek Bagram Üssü'nde yaşanan ve Afgan halkının büyük tepkisini çeken olay için resmen özür dilemiş, "böyle bir olayın tekrar etmemesi için gerekli adımların atılacağından emin olunmasını istediği ve sorumlulardan hesap sorulacağını" ifade etmişti.

Obama'yı sürekli "radikal İslamcı terör" tehdidini küçümsemekle suçlayan Gingrich ise, "Eğer Hamid Karzai, özür dilemek istemiyorsa ona 'hoşçakal ve iyi şanslar, bizi önemsemeyenler için burada hayatlarımızı riske atmak ve para harcamak zorunda değiliz' demeliyiz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?