banner39

Obama'nın önceliği ülkesi olacak

Obama'yı, yeni döneminde iç ve dış politika arenasında zorlu konular bekliyor.

Amerika 08.11.2012, 14:27 08.11.2012, 14:27
Obama'nın önceliği ülkesi olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD başkanlığına ikinci kez seçilen Barack Obama'yı, yeni döneminde iç ve dış politika arenasında zorlu konular bekliyor.

Obama'nın Beyaz Saray'a döner dönmez masasında bulacağı en acil meseleler, seçimin de ana gündemi olan ekonomiyle alakalı konular olacak.

Başkan Obama'nın adım atmasını gerektirecek ilk zorlu konu, ''mali uçurum'' olarak tabir edilen, büyük çaplı harcama kesintileri ve vergi artışlarının yıl sonunda devreye girmesini önlemek.

Irak ve Afganistan'daki savaşların sona erdirilmesiyle, buralara aktarılan kaynakların ulus inşasında kullanılması gerektiği hususu üzerinde de kampanya döneminde sıkça vurgular yapan Obama'nın, buna paralel olarak, ikinci döneminde ülke içi altyapı yatırımlarına daha fazla ağırlık vermesi bekleniyor.

Dış politika gündemi

Suriye krizinde yeterli inisiyatif almadığı şeklinde Türkiye ve bazı uluslararası çevrelerden eleştiriler alan Obama yönetiminin, yeni dönemde daha aktif bir tutumunun olup olmayacağı merak konusu.

İran'ın nükleer dosyası ve bu konunun ABD-İsrail ilişkilerine yansımaları, Arap Baharı bağlamında Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde meydana gelen gelişmeler, Rusya ve Çin'le ilişkiler de Obama yönetiminin yakından takip etmeyi sürdüreceği konulardan.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?