banner39

Obama'nın Riyad ziyaretine Arap basınından tepkiler

ABD Başkanı Barack Obama'nın KİK-ABD Zirvesi için Suudi Arabistan'a gelmesi Arap basınında yoğun eleştirilerle yankı buldu.

Amerika 22.04.2016, 12:31 22.04.2016, 12:57
Obama'nın Riyad ziyaretine Arap basınından tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Körfez İşbirliği- ABD Zirvesi için Riyad'a gelen ABD Başkanı Obama'ya Arap basınından yoğun eleştiriler geldi.

Suudi Arabistan'ın iktidar yanlısı gazetelerinden El Vatan'dan Fahd El-Ahmari şu yorumu yaptı: "Obama'nın mevcut ziyaretleri veda ziyaretleridir ve bölgesel meseleler üzerinde hemen hemen hiç bir etkisi olmayacaktır. Mevcut ABD siyaseti bölgede, Suriye'de ve Irak'taki birçok sorunun nedenidir."

Benzer çizgideki başka bir gazete olan Okaz'dan Muhammed El-Said ise ABD'ye, mesajlarında açık olma çağrısı yapmış:

"ABD, Körfez liderlerine yönelik mesajlarında net olmalıdır. Bir boşanma mı istiyor yoksa, Bağdat'ın düşmesinden bu yana bölge halklarına karşı yaptığı hataları azaltmaya çalışacağı, gerçek ve ciddi bir ittifak mı kurmak istiyor?"

Kuveyt'teki iktidar yanlısı El Vatan gazetesinin yazarı Fahd El-Haytan ise ABD dışında yeni ittifaklar aranması gerektiğini yazmış:

"Körfez ülkeleri kendilerine ve ABD dışında yeni ittifaklara bel bağlamalılar".

Birleşik Arap Emirlikleri'nden iktidar yanlısı El İttihad gazetesinin yazarı Muhammed El-Hamadi de Körfez'e birlik çağrısı yapıyor:

"Körfez, Arap birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Asıl olarak ABD'nin Körfez'e ihtiyacı vardır çünkü ABD, Körfez'in bölgesel ve uluslararası öneminin görmezden gelinemeyeceğini fark etmiştir."

Mısır'da devletin sahip olduğu El Ahram gazetesinin yazarı Sameh Abdullah ise 'ABD'nin artık gerçek bir müttefik ve dost olmadığını, bu durum karşısında tek çözümün Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinden, özellikle de Mısır ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinden geçtiğini' yazdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?