Obama'nın Ruhani ile görüşme planı yokmuş

ABD Başkanı Barack Obama ile İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani’nin BM Genel Kurulu’nda görüşmesine yönelik bir planın olmadığı belirtildi

Obama'nın Ruhani ile görüşme planı yokmuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın toplantısında, Obama’nın BM Genel Kurulu’da Ruhani ile görüşüp görüşmeyeceği soruldu.
“Şu anda böyle bir plan yok” diyen Carney, Obama’nın, İran konusunda diplomasiye yönelik fırsat olduğuna inandığını söyledi.

Carney, “İran hükümetinin bu fırsatı kullanmasını umuyoruz. Devlet Başkanı Ruhani’nin İran’ın uluslararası toplumla ilişkilerini geliştirme isteğine yönelik bir çok şeyler duyduk ve Obama bu ifadeleri test etmemiz gerektiğine inanıyor ve bunu da yapacağız” dedi.

Ruhani ile mektup değişiminde, Obama’nın, ABD’nin, İran’ın nükleer programının yalnızca barışçıl amaçlarla olduğunu göstermesine izin verilmesi yoluyla nükleer meselesinin çözülmesine hazır olduğunu belirttiğini aktaran Carney, mektupta ayrıca, sorunun diplomasi yoluyla çözülmesi için fırsat penceresinin açık olduğu ama süresiz olarak da açık kalmayacağı için meselenin ele alınmasının aciliyetinin iletildiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 08:20
banner53
YORUM EKLE

banner39