banner39

Obama`nın Savaşları yolda!

Amerikalı ünlü gazeteci Bob Woodward`un henüz piyasaya çıkmayan kitabı "Obama`nın Savaşları"ndan ilginç iddialar...

Amerika 23.09.2010, 01:56 23.09.2010, 07:48
Obama`nın Savaşları yolda!


ABD Başkanı Barack Obama ve danışmanlarının, Afganistan politikası yüzünden 20 aydır birbirleriyle çekiştiği piyasaya yeni çıkacak `Obama`nın Savaşları`nda yer alıyor.

İddia, Amerikalı ünlü gazeteci Bob Woodward`un henüz piyasaya çıkmayan kitabı "Obama`nın Savaşları"nda dile getirildi.

Kitabın Amerikan medyasına sızan bir bölümünde Woodward, yönetimin fikir ayrılığı içinde olduğunu, Obama`nın ulusal güvenlik ekibindeki önemli isimlerin Başkan`ın Afganistan stratejisinden şüphe duyduğunu yazdı.

ABD`nin eski başkanlarından Richard Nixon`ın istifasına yol açan Watergate Skandalını ortaya çıkartan gazeteci Woodward, Obama`nın Afganistan`a 30 bin takviye asker gönderme kararıyla ilgili de farklı görüşler olduğunu öne sürdü.

Woodward, kitabının bir bölümünde ise ABD`nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke`un, "ABD`nin Afganistan politikasının işe yaramayacağını" söylediğini belirtti.

Kitaptan yapılan bazı alıntılara göre:

- Obama`nın, Afganistan danışmanı Korgeneral Douglas Lute ve Holbrooke`un Afganistan stratejisi konusunda şüpheleri bulunuyor.

- Obama, Pentagon`un 40 bin takviye asker daha talebini reddetti.

- Afganistan ile ilgili bir çekilme takvimi belirlendi, çünkü "Obama Demokrat Partinin tamamını kaybetmek istemiyor".

- Eski Ulusal İstihbarat Başkanı Amiral Dennis Blair, Obama`nın hem Beyaz Saray başdanışmanı hem de terörle mücadele danışmanıyla kavga etti.

Woodward, kitabında, Amerikan merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Afganistan`da Taliban militanlarını yakalayan ve öldüren 3 bin kişilik bir ordusu bulunduğunu da iddia etti.

Kitapta ayrıca istihbarat birimlerinin, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai`nin "manik depresif" olduğunu ve ilaç kullandığını belirttiği öne sürüldü.

Kaynak: AA


 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?