banner39

Obama'nın Suriye toplantısından 'diplomasi' çıktı!

ABD Başkanı Obama, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında ekibinden, Suriye krizinin çözümü için diplomasinin izlenmesi ve çok taraflı görüşmelerin sürdürülmesini istedi. Toplantı öncesinde, bu buluşmada Suriye'de askeri seçeneklerin de masaya yatırılacağı ileri sürülmüştü

Amerika 15.10.2016, 10:33 15.10.2016, 15:55
Obama'nın Suriye toplantısından 'diplomasi' çıktı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de ateşkes sağlanması için ülkesinin Rusya ile sürdürdüğü görüşmeleri durdurmasından sonra Suriye konusunda çalışan ekibine şiddetin azaltılması ve krizin çözümü için ilgili ülkelerle "çok taraflı" görüşmelere devam etme talimatını verdi.

Obama'nın Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleri ile Suriye konusundaki toplantısının ardından Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı.

Açıklamada, DEAŞ ile mücadele ve Suriye halkının acılarının nasıl azaltılabileceği konularının ele alındığı belirtilerek, "Başkan'ın ekibi, Suriye'nin batısındaki şiddet ve Esed rejiminin kendi halkına yaptığı zalim saldırılar hakkında müttefikler ve ortaklarla yürütülen görüşmelerle ilgili bilgi verdi." ifadesi kullanıldı.

ABD'nin, Suriye'de bir ateşkes sağlanması için Rusya ile yaptığı görüşmeleri durdurduğu hatırlatılan açıklamada, buna rağmen Obama'nın iç savaşa diplomatik yollardan çözüm bulunmasını desteklemek amacıyla bölgede çıkarı olan önemli ülkelerle "çok taraflı" görüşmeleri devam ettirme konusunda ekibine talimat verdiği kaydedildi.

TOPLANTI ÖNCESİNDE HAVA BAŞKAYDI!

Uluslararası ajanslar, toplantı öncesinde, Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdıkları haberlerinde, Obama ve dış politika yetkililerinin, askeri müdahale ve diğer seçeneklerin de ele alınacağı bir toplantı gerçekleştireceğini, gelinen durumun ABD için büyük bir risk oluşturduğu yönünde haberler geçmişti.

Reuters'a konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili de, masada bulunan seçeneklerden birinin, askeri müdahale olduğunu söylemiş, Suriye'deki Esad üslerine, radar sistemlerine ve uçaksavarlarına, hava saldırıları düzenleme kararı çıkacağını öne sürmüştü

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?