banner39

Obama'ya da zehirli mektup gönderildi!

CIA, Obama'ya gönderilen bir mektupta zehirli bir maddenin tespit edildiğini açıkladı, mektubu gönderen kişinin yakalandığı bildirildi

Amerika 17.04.2013, 20:41 18.04.2013, 08:16
Obama'ya da zehirli mektup gönderildi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dün bir senato üyesine gönderilen zehirli mektubun ardından, Beyaz  Saray'da da benzer bir vaka yaşandı. ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderilen bir mektubun zehirli olduğu açıklandı.

Yapılan incelemelerin ardından Mississipi eyaletini temsil eden Senatör Roger Wicker'a gönderilmiş mektupta da zehirli madde bulunduğu açıklandı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, göndericinin kimliğinin belirlenmesi için geniş kapsamlı soruşturma başlatıldığı ifade edilirken olayın, Boston'da iki gün önce gerçekleşen bombalı saldırılarla bir bağlantısının olup olmadığının ise henüz bilinmediği belirtildi.

BEYAZ SARAY: GÖNDEREN KİŞİ YAKALANDI

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD Başkanı Barack Obama'ya zehirli mektup gönderdiği düşünülen bir şahsın Mississippi eyaletinde yakalandığını duyurdu.

FBI, yakalanan kişinin isminin Paul Kevin Curtis olduğunu ve Corinth yerleşkesinde yaşadığını kaydetti. FBI'da yapılan açıklamada, "Curtis'in kendi başına posta servisi ile içinde granül maddesi olduğu inceleme sonunda belirlenen risinli üç mektubu gönderen kişi olduğuna inanılıyor'' ifadelerine yer verildi.

Çarşamba günü yapılan incemeler sonunda Beyaz Saray ile Kongre'ye risin içerikli zehirli mektuplar gönderildiğinin anlaşılması üzerine Washington alarma geçmişti. FBI'ın yaptığı ilk araştırma sonucuna göre Başkan Obama ile Senatör Wicker'e gönderilen mektuplarda öldürücü etkiye sahip risin zehri tespit edilmişti. FBI konu ile ilgili daha detaylı incelemenin yapıldığını ve mektuplarda bulunan madde hakkında kapsamlı bilginin yapılacak araştırmanın ardından 24 ila 48 saat içinde elde edileceğini bildirdi.

Obama dışında Kongre'de Senatör Roger Wicker'a gönderilen mektupta aynı zehirin olmasının yanında mektupta yazılan mesajların da aynı olduğu kaydedildi. FBI mektupların Tennessee eyaletine bağlı Memphis şehrinden 8 Nisan'da postalandığını tespit etmişti. Risin zehri içeren mektuplarda, "Bir yanlışı görmek ve açığa çıkarmamak, bu yanlışın sürmesine sessizce ortaklık etmektir. Ben KC. Bu mesajı onaylıyorum" sözlerini içeriyor.

Beyaz Saray ile FBI'ın yaptığı açıklamada, zehirli mektup olayıyla pazartesi günü Boston Maratonu'na yapılan bombalı saldırı arasında bağlantı olduğuna dair bir bilginin olmadığı vurgulandı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Amerikan halkının iki olay arasında bir ilişki kurmamalarını istedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?