banner39

Obama'ya göre California saldırısı planlı

Obama, California'da düzenlenen saldırının planlı bir terör eylemi olduğunu ve kurbanların vahşice öldürüldüğünü söyledi

Amerika 07.12.2015, 08:29 07.12.2015, 09:22
Obama'ya göre California saldırısı planlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, California eyaletinde 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının "masum insanları öldürmek için planlanmış terör eylemi" olduğunu söyledi.

Obama, geçen hafta San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının ardından, terörle mücadele konusunda Oval Ofis'ten bir konuşma yaptı.

Tüm televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, San Bernardino'da tam olarak ne olduğunu anlamak amacıyla Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) soruşturmasını sürdürdüğünü belirten Başkan Obama, ancak kurbanların çalışma arkadaşlarından biri ve onun eşi tarafından "vahşice" öldürüldüğünü bildiklerini kaydetti.

Obama, saldırganların denizaşırı bir terör organizasyonu tarafından yönlendirildiğine veya ABD'de içerisinde de daha geniş bir yapılanmanın parçası olduklarına dair ellerinde bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

"Radikalleşmenin karanlık yoluna girmiş" iki saldırganın, İslam'ı da "ABD ve Batı'ya karşı savaşma çağrısı" kabul ederek, sapkınca bir yorumda bulunduklarını dile getiren Barack Obama, "Dolayısıyla bu masum insanları öldürmek için planlanmış bir terör eylemiydi" ifadesini kullandı.

"MÜSLÜMANLARI EN GÜÇLÜ MÜTTEFİKLERİMİZ OLARAK GÖRMELİYİZ"

"Irak veya Suriye'de uzun ve maliyeti yüksek bir savaşa bir kez daha çekilmemeliyiz" ifadesini kullanan Obama, bunun IŞİD gibi terör örgütlerinin isteği olduğunu dile getirdi.

Obama, şunları söyledi:

"Bu mücadeleyi Amerika ve İslam arasında bir savaş olarak tanımlayarak birbirimize sırtımızı dönemeyiz. Bu da IŞİD gibi grupların istediği bir şey. IŞİD, İslam adına konuşmuyor. Onlar cani ve katiller ve onlar nefret dolu ideolojilerine karşı çıkan milyonlarca vatansever Amerikalı Müslümanın da aralarında yer aldığı dünyadaki bir milyardan fazla Müslümanın küçük bir kısmını teşkil ediyorlar. Dahası, dünyadaki terör kurbanlarının büyük çoğunluğu Müslümanlar. Eğer terörizmi yenmede başarılı olmak istiyorsak, Müslüman toplumları şüphe ve nefretle itmek yerine, onları en güçlü müttefiklerimiz olarak görmeliyiz."

Barack Obama, ayrıca şiddet içeren aşırılık yanlısı ideolojinin Müslüman toplumlar içerisinde de yaygınlaştığına işaret ederek, İslam'a inananların bu problemle mazeretsiz olarak mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Obama, Müslüman Amerikalılara karşı şüpheyle yaklaşanlara da seslenerek, "Onlar bizim arkadaşlarımız, komşularımız, iş arkadaşlarımız, spor dünyasındaki kahramanlarımız ve evet ülkemizi savunmak için ölmeye hazır kadın ve erkek üniformalı askerlerimiz. Bunu her zaman hatırlamak zorundayız" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?