banner39

Öğrencilerin 'babaanne' tacizi ABD'yi sarstı

Bir okul otobüsünde bir grup orta okul öğrencisinin 68 yaşındaki kadına sözlü tacizi, Amerikalıları ayağa kaldırdı.

Amerika 23.06.2012, 07:23 23.06.2012, 07:23
Öğrencilerin 'babaanne' tacizi ABD'yi sarstı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de, bir okul otobüsünde bir grup orta okul öğrencisinin 68 yaşındaki kadına sözlü tacizi, Amerikalıları ayağa kaldırdı.

New York eyaletinin Rochester kenti yakınlarındaki Greece kasabasında meydana gelen olay, otobüsteki bir öğrencinin yaşananları cep telefonuyla kayda alarak Facebook sayfasına koyması ve oradan da başka bir kullanıcı tarafından YouTube'da yayınlamasıyla ortaya çıktı.

Videoda, 7'inci sınıfta okuyan 4 öğrenci, okul otobüsü denetim görevlisi Karen Klein adlı yaşlı kadının etrafını sararak, kilosuyla dalga geçmekten, ağır hakaretlere, küfür ve hatta tehditlere kadar, 10 dakika boyunca aralıksız sözlü tacizlerde bulunuyor.

Hatta bir öğrencinin, en büyük oğlu 10 yıl önce intihar eden 8 torun sahibi Klein'a, ''Ailen yok çünkü hepsi intihar etti, çünkü hiçbiri senin yanında olmak istemiyor'' demesinin yaşlı kadını özellikle yaraladığı görülüyor.

Videoda, başta, şahsına yağan hakaretlere karşı sessizliğini bozmayan Klein'in, tacizlerin devam etmesi ve daha da acımasız şekillere bürünmesi üzerine ağlamaya başladığı, sürekli camdan dışarı bakarak sakin kalmaya çalıştığı gözleniyor.

ABD ve dünyadan destek...

Klein'in yaşadığı bu dram, videonun yayınlanması ve Amerikan medyasının da olaya yakın ilgi göstermesiyle Amerikan toplumunun gündeminde infial yarattı, hatta Amerikan medyasına göre dünya kamuoyunu da sarstı.

Çünkü, YouTube'da Klein'in videosunu izleyenlerin sayısı 4,5 milyonu geçerken, sosyal paylaşım sitelerinde yaşlı kadına destek, tacizci öğrencilere de tepki yağdı. Max Sidorov adlı bir Kanadalı tarafından ''Indiegogo.com'' adresli sitede, yaşadığı ruhsal sarsıntıdan kurtulması adına Klein'in tatile gidebilmesi için, 5 bin dolar toplanması hedefiyle açılan fona yapılan bağışlar 500 bin doları geçti. Bir uçak şirketi de Klein ve 9 arkadaşına Disneyland turu teklifi gönderdi.

Amerikan medyasında da gündemin bir anda ilk sıralarına oturan sözlü taciz olayı, ülkede ailelerin çocuklarını iyi yetiştirip yetiştiremediği ve okullardaki sözlü ve fiziksel tacizlerin geldiği seviyelere ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi. Olayın aynı zamanda, bir anda birçok insanın tepki için bir araya gelmesini sağlayan sosyal paylaşım ağlarının gücünü bir kez daha gösterdiği yorumları yapıldı.

Klein üzgün ve kırgın...

Klein'in ise Amerikan medyasına verdiği demeçlerde, üzgün ve kırgın olduğu görüldü. Çocuklardan birisinin babası Klein'i bizzat ziyaret edip özür dilerken, diğer iki çocuk, sosyal paylaşım ağları üzerinden özür diledi. Ama Klein, bu özürlerin kendisine ulaşmadığını ve kendisine gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Dava açmayı düşünmediğini belirten Klein, ancak bu çocukların en az 1 yıl okul otobüslerine binmelerinin ve okuldaki spor aktivitelerine katılmalarının yasaklanması gibi cezalar verilmesini istedi. Klein, ayrıca, ''İstediğim, onların başka birine daha bunu yapmamaları'' dedi.

Klein, kendisi için toplanan paralarla ilgili olarak da ''Buna gerçekten inanamıyorum, gerçek ötesi gibi. Hiç bilmediğim insanların bana destek mesajı göndermesi, inanılması zor bir olay'' dedi.

Okul yönetimi de, olaya karışan öğrencilere sert cezalar verileceğini açıkladı ama bu cezaların neler olabileceği noktasında bilgi vermedi.

Öte yandan, bazı kişilerin sosyal paylaşım ağlarında öğrencilerin isimlerini açıklaması nedeniyle, bu öğrencilerin tehdit mesajları aldığı ve polisin öğrencilerin evlerinin etrafında güvenliği artırdığı da belirtiliyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?