banner39

Ohio'da neden bir okul, öğretmenlerini silahlandırmaya karar verdi ?

Ohio'daki bir okul, yapılacak herhangi bir silahlı saldırıya karşı teyakkuzda olmak için öğretmenlerini silahlandırma uygulaması başlattı

Amerika 12.11.2019, 16:32 12.11.2019, 16:50
Ohio'da neden bir okul, öğretmenlerini silahlandırmaya karar verdi ?

ABD'nin Ohio şehrindeki Sidney Lisesi girişinde şöyle bir poster var: “Bu binanın içinde, çocuklarımız silahlı ve eğitimli bir müdahale ekibi tarafından korunuyor”.

Kırsal Shelby County’de, bir saldırganın öğrencileri tehdit etmesi durumuna karşı, bazı öğretmenler geri mücadele için eğitildi. Onlar tartışmalı stratejiyi benimseyen ilk ülkeler arasındaydı.

Lise öğrencileri ve çalışanları koridorlarda dolaşırken, John Pence - kemerindeki ateşli silah - sakince devriye geziyor. Kendisi Sidney Lisesinde güvenliği sağlamak üzere tam zamanlı çalışan bir görevlidir. Bu düzenleme ülke genelinde yaygınlaştı.

Şimdiye kadar, yaklaşık 15 ABD eyaleti benzer kurulumları onayladı, ancak birçoğu eğitimcilerin ellerine silah vermekten memnun değil.

Pence, olağan argümanları reddederek, “Bazı bölgelerde, muhtemelen çalışmayabilir - belki bir şehirde. Ancak bu çalışanların çoğu önceden bazı türlerde ateşli silah eğitimlerine maruz kaldı. ” açıklamasında bulundu. Okulu koruma çabalarına katılma konusunda “korkusu ve tereddütü” olmadığını söylüyor - bu bir gün kendisini öğrencilerinden birine silahlı müdahale ihtimaliyle karşı karşıya kalma anlamına gelse bile. 

“Bir karım var ve çocuğum var, bu yüzden herhangi biri onlara zarar vermeye çalışacaksa, yapacağım şey bu; tehdide neden olan bir öğrenci ise yapılması gereken bu. Diğer öğrenciler tehdit altında, o gece de ebeveynlerine evlerine gitme hakkına sahipler.” diyerek kararını savundu.

Her 17 saniyede bir ölüm

Öğretmenleri silahlandırma fikri ilk olarak 2012'de New York'taki bir okula yapılan silahlı saldırıdan sonra ortaya çıktı, bunlardan 20'si çocuk olmak üzere 26 kişi Sandy Hook ilkokulunda öldürüldü.

Silahlı saldırgan en son kendini öldürmeden önce annesini vurup öldürdü. Bu korkunç saldırının ardından Shelby County Şerif John Lenhart, bölgedeki okulların ne kadar savunmasız olduğunu anladığını söyledi.

Bu acı gerçeği düşündüğü için yeni güvenlik önlemleri almaya zorladı: “İlk kurşunun atılmasından sonra her 17 saniyede birileri ölür. Bu yüzden acil bir müdahaleye ihtiyacınız var. ”

Ancak öğretmenlerin derslerinde bir şey yapmamasını ya da kalçalarında bir ateşli silahla koridorlarda devriye gezmesini önermemişti. İnce bir beyaz bıyıklı spor yapan Lenhart, “Okullarımızın silahlı bir kale gibi Vahşi Batı'ya benzemesini istemedim” dedi.

Müdahale ekibi, mühimmatla birlikte tutulan 9 mm'lik Glock tabancalara yalnızca yetkili bir kullanıcının dijital parmak izi tarandığında açılan küçük siyah kasalarda erişime sahip.

Altı binada 3.500 öğrenciyi barındıran Sidney'in okul bölgesinin müfettişi Bob Humble, aldıkları karardan konusunda gurur duyuyor. Acil bir durumda hızlı bir müdahalenin yanı sıra, ekibin “silahlı çılgın insanlara” karşı caydırıcılık sunduğunu düşünüyor.

Humble'a göre, böyle bir güvenlik ekibine sahip olmak “sadece sağduyulu.” “Çocuklar bunun hakkında hiçbir şey düşünmüyor. Bundan bahseden kimseyi gerçekten duyamıyorsunuz ” diyor.

Bu beni güvende hissettiriyor

Okul gününün sonunda, ebeveynler, büyükanne ve büyükbaba ve bebek bakıcıları, servis araçları okul önüne sıralanıyor. Torununu alan David Bishop, Sidney Lisesi'ndeki silahlı müdahale ekibinin onun için iyi olduğunu söylüyor.

“Torunum, bir silahla nasıl başa çıkacağını biliyor” diyor. “Kardeşinin ve babasının da silahları var, annesinin de. Henüz çok genç, ama ona bir silaha nasıl saygı duyulacağını ve gerektiğinde nasıl kullanılacağını öğrettiler. ” diyor.

18 yaşındaki ve soyadının açıklanmamasını isteyen lise kıdemli Tom, öğrencilerin boş zamanlarında “program” hakkında çok az konuştuğunu söyledi. “Hepimiz silahların orada olduğunu biliyoruz, ancak bu bizi gerçekten ilgilendirmiyor. Güvenli bir şekilde kilitli olduklarını biliyorum - çocuklar onları alamıyor ”diyor.

Genç adam onu koruyacakları için öğretmenlere inandığını söylüyor. "Fikri beğendim. Kendimi güvende hissetmemi sağlıyor, çünkü bir davetsiz misafir gelirse özel olarak eğitildiklerini ve onu durdurabileceklerini biliyorum ”dedi.

Öğretmenlerin sabıka durumları incelendi

Lenhart, programa katılmaya davet edilmeden önce öğretmenlerin “ciddi görüşmelerde” değerlendirildiğini ve sabıka kayıtlarının kontrol edildiğini söylüyor. Polis tarafından verilen ilk 20 saatlik eğitimden sonra öğretmenler ayda bir kez bilgileri tazeleme kurslarına katılırlar.

Lenhart, “Okullarımızın ulusun en güvenli yerlerinden biri olduğuna çok inanıyorum” diyor.

Kaynak: globalvillagespace

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?