banner39

Pakistan-ABD ilişkilerinde yeni adım

İki ülke arasında istihbarat konularını görüşmek amacıyla Pakistan İstihbarat Teşkilatı Başkanı (ISI) Korgeneral Ahmed Şuja Paşa Washington'a gitti

Amerika 13.07.2011, 11:27 13.07.2011, 11:27
Pakistan-ABD ilişkilerinde yeni adım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan İstihbarat Teşkilatı Başkanı (ISI) Korgeneral Ahmed Şuja Paşa'nın bir günlük ziyaret için Washington'da bulunduğu bildirildi.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Paşa'nın, ''istihbarat konularını koordine etmek'' amacıyla Washington'a gittiği ifade edildi.

İki ülke arasındaki istihbarat ilişkileri, Ocak ayında militanlara yönelik ortak operasyonda CIA görevlisinin iki Pakistanlıyı öldürmesinin ardından yara aldı. Mayıs ayında ABD özel kuvvetlerinin gizli bir operasyonla Pakistan'da Usame Bin Ladin'i öldürmesi, iki ülke arasındaki istihbarat ilişkilerini daha da zedeledi. Pakistan, kendilerine haber verilmeden yürütülen bu operasyonu ''egemenliğin ihlali'' olarak niteledi ve ülkede görevli Amerikalı askeri eğitimcilerin sayısını sınırlarken, ABD'nin istihbarat faaliyetlerini belirli kriterlere bağladı.

ABD bunun üzerine Pakistan'a yaptığı 2 milyar dolarlık güvenlik yardımının üçüncü dilimi olan 800 milyon doları serbest bırakmayarak Pakistan'ın bu tutumunu protesto etti.

Pakistan kamuoyunda ABD'ye yönelik tepkiler devam ederken, CIA uçaklarınca ülkenin kuzeybatısına düzenlenen hava akınında bu hafta 48 kişi öldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?