Papa'dan yerli soykırımı için özür...

Papa, Katolik Kilisesi'nin Amerika'nın yerlilerine karşı işlediği suç ve günahlardan ötürü özür diledi

Papa'dan yerli soykırımı için özür...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katolik aleminin lideri Papa Franciscus, Amerika kıtasının sömürgeci güçler tarafından işgali sırasında Katolik Kilisesi'nin buradaki yerli halka karşı işlediği suç ve günahlardan dolayı özür diledi. 

Bir haftalık Güney Amerika turuna çıkan Papa Franciscus, Bolivya'da ülkenin ilk yerli Devlet Başkanı Evo Morales'in de iştirak ettiği yerli liderlerin katıldığı toplantıda konuştu. Papa, Latin Amerika'da Katolik din adamlarının geçmişte "Tanrı adına Amerika'nın yerli halkına karşı büyük günahlar işlendiğini" kabul ettiğini belirterek, bu günahlardan dolayı af diledi ve bunu "kederle" dile getirdiğini söyledi. 

Franciscus'un konuşması, kendisini dinleyen kalabalık tarafından coşkuyla alkışlandı. Yerli liderlerinden Adolfo Chavez, "Özürleri kabul ediyoruz. Papa Franciscus gibi birinden daha ne bekleyebiliriz? Artık yeni bir sayfa açma ve yeni bir başlangıç için birlikte çalışma zamanı" yorumunu yaptı. 

Papa 2. Jean Paul de 1992 yılında Dominik Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyarette Katolik Kilisesi'nin bölgedeki 500 senelik varlığı süresince kıtanın yerli halkının çektiği "acı ve çile" nedeniyle özür dilemişti. 

Papa 16. Benediktus ise 2007 yılında Brezilya'yı ziyareti sırasında Katolik Kilisesi'nin yerli halkı Hristiyanlaştırması mücadelesini savunması nedeniyle eleştirilmişti.

Bu arada Francis, Latin Amerika’nın turunun ikinci ayağı olan Bolivya’da Devlet Başkanı Morales’le bir araya geldi. Morales, görüşme sonrasında Papa’ya Hz.İsa’nın ‘orak çekiç’ şeklindeki çarmıha gerili halde tasvir edildiği bir haç verdi.

Papa Francis, hediye hakkında yorum yapmazken; kimileri Morales’in bu ‘şaşırtıcı’ hediyesini provokatif buldu. Bolivyalı rahiplere göre ise bu hediye Morales’in kişiliğinin bir yansıması.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 14:31
banner53
YORUM EKLE

banner39