banner15

Paris sonrası ABD'de Müslümanlara saldırılar

ABD'de Paris saldırısı sonrası İslamofobik hareketlerde artış gözlemlendi

Paris sonrası ABD'de Müslümanlara saldırılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de birçok İslami cemaat Amerika'daki Müslümanların toplum içinde barış içinde yaşadıklarını söyleyerek Paris saldırılarını kınadı.

Ancak Paris saldırıları sonrasında ABD'de bazı eyaletlerde İslam karşıtı eylemler yapılmaya başlandı.

Florida eyaletine bağlı St Petersburg'ta bulunan bir camiye 43 yaşındaki Martin Schnitzler isimli birinin telefonla arayarak camiyi bombalamak ve çocukların başını vurmakla tehdit etmesinin ardından şahıs 17 Kasım tarihinde FBI tarafından tutuklandı. Florida Amerikan -İslam ilişkileri Konseyi (CAIR) İcra Direktörü Hasan Şibli, Schnitzler'in tutuklanması ile bölge halkının rahatladığını söyledi.Kasım'ın ikinci haftasında Teksas'ın Pflugerville şehrindeki Pflugerville İslam merkezindeki camide Kuran-ı Kerim sayfalarına dışkı sürüldü. Pflugerville emniyet müdür yardımcısı Jim Mclean " daha önce hiç böyle bir şey ile karşılaşmamıştık" dedi. Caminin yönetim kurulundan Faysal Naim olaya çok şaşırdıklarını bölgenin diğer eyaletlere görece daha hoşgörülü olduğunu söyledi. Polis olayı yapanları nefret suçu ile araştırmaya devam ediyor. Naim Paris saldırıları sonrası gerçekleşen bu olayın intikam almak isteyen İslamofobikler olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bir diğer olay ise Houston'da meydana geldi. 17 Kasım tarihinde 26 yaşındaki bir erkek tarafından Paris saldırılarının intikamını almak için camiyi ateş açtı. Genç sosyal medya hesabından eylemini duyurmasının ardından Houston yakonlarıda tutuklandı.

Connecticut'ta 15 Kasım tarihinde Beyt-ül Aman camiinde akşam namazı için Müslümanların toplandığı esnada ise silahla saldırı meydana geldi. Camiye bir kaç el ateş edildi. Olayla ilgili FBI soruşturması devam ediyor.


Nebraska eyaletine bağlı Omaha'da İslam merkezine tahribat meydana getiren saldırı gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35