banner39

Pentagon'dan skandal: Tepki çekecek Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Glenn Fine, terör örgütü DAEŞ'in, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesinden ve Türkiye'nin bölgede Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasından faydalandığını öne süren bir rapor hazırladı. Raporda, "DAEŞ Türkiye'nin düzenlediği operasyonu ve ABD'nin bölgeden kısmi çekilme planından istifade etti. Örgüt hala Batı'yı hedef alma imkanına sahip olması muhtemel" denildi.

Amerika 20.11.2019, 08:06 20.11.2019, 08:51
Pentagon'dan skandal: Tepki çekecek Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Glenn Fine'nın düzenli aralıklarla hazırladığı ve DAEŞ'e karşı mücadele edilen operasyonda gelinen noktanın değerlendirildiği raporların en sonuncusu yayınlandı.A

116 sayfalık raporda, "DAEŞ, Türkiye'nin operasyonu ve sonrasında ABD askerlerinin azaltılmasını Suriye içindeki kapasitesini ve kaynaklarını yeniden toparlamak ve yurt dışında saldırı planlama kapasitesini güçlendirmek amacıyla istifade etti" ifadesi kullanıldı.

Raporda, DAEŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin ölümünün örgüte vurulan önemli bir darbe olduğu ancak ölümünün DAEŞ tehdidine son vermeyeceği değerlendirmesine yer verildi.

Pentagon raporunu kaleme alan Genel Müfettiş Glenn Fine, örgütün Batı ülkelerini hedef almak için gereken alan ve zamana sahip olacağı ve uzun vadede DAEŞ'in Suriye'de bazı bölgelerde kontrolü yeniden ele geçirmeyi amaçlayacağını ve küresel anlamda etkisini arttırmaya çalışacağı konusunda uyarıda bulundu.

Raporda DAEŞ mensuplarının Suriye'de terör örgütü PKK/YPG kontrolündaki gözaltı merkezlerinde tutulan mahkumların firar etmesini sağlama teşebbüsünde bulunmasının muhtemel olduğuna dikkat çekildi.

Trump asker çekti Türkiye operasyon başlattı

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerini Suriye'nin kuzeyinden çekme kararı almış ve Türkiye de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Ekim'de terör örgütü PKK/YPG güçlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye Milli Ordusu (SMO) ile giriştiği operasyon, başta ABD olmak üzere dünya genelinde tepkiyle karşılanmıştı.

ABD Kongre üyeleri, harekat nedeniyle Türkiye'ye yaptırımlar öngören tasarılar hazırlamıştı. Hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler Türkiye karşıtı cephede yer alınca, Başkan Trump çekilme planını yumuşatmıştı. Trump, ABD askerlerinin bölgede petrol sahalarının korunması için kalacağını belirtmişti. Suriye'den kısmi çekilme tamamlandığında bölgede yaklaşık 600 ABD askerinin kalacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Voice of America

banner53
Yorumlar (1)
Osman Tekes 2 yıl önce
JFK (John Kennedy abd başkanı idi) ve Robert Kennedy (seçimde başkan adayı idi ve adalat bakanı idi) katleden abd derin devleti Trump ı etkisiz hale getir mek için elinden gelen yapıyor. Herhalde Trump ı da öldürmeye kalkarlarsa, altından kalkamayacakları iç karışıklık ve isyan çıkabileceğinin farkındalar
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?