Pentagon, Rusya ve Çin için savaş stratejisini geliştirdi

ABD, uluslararası gelişmeler dikkate alınarak hazırladığı güvenlik ve savunma stratejisinde Rusya ve Çin'i tehdit olarak gördüğünü açıkladı

Pentagon, Rusya ve Çin için savaş stratejisini geliştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Ordusu, Çin ve Rusya'yı ulusal güvenlik açısından bir tehdit olarak nitelediği yeni Askeri Stratejisi'ni açıkladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, uluslararası gelişmeler dikkate alınarak hazırlanan güvenlik ve savunma stratejisini dün Washington'da düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

20 sayfalık belgede Moskova'nın Kırım'ı ilhak ettiğine dikkat çekilerek, "Rusya komşularının bağımsızlığını tanımadığını ve hedeflerine varmak için şiddet kullanmaya hazır olduğunu defalarca ortaya koydu" ifadesine yer verildi. Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların saflarında Rus askerlerinin savaştığı ileri sürüldü.

Çin ile ilgili ise Asya-Pasifik bölgesinde gerilimlere neden olduğu belirtildi.

Çin'in Güney Çin Denizi üzerindeki inşa ettiği yapay adalar bölgede egemenlik konusunda gerginlik yaşanıyor.

ABD'nin strateji belgesinde nükleer programa sahip İran ve Kuzey Kore "ciddi güvenlik kaygılarına neden olan ülkeler" olarak niteleniyor.

Savunma harcamalarına 600 milyar dolar dolayında bütçe ayıran ABD, bu alanda açık arayla lider durumda. 

Son olarak bundan dört yıl önce açıklanan strateji belgesinde "ABD'nin bir büyük güç ile savaşa girme ihtimalinin giderek arttığı" belirtildi. Orgeneral Dempsey, böyle bir çatışmanın muazzam sonuçlarının olacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39