Pentagon, S-400 alan Hindistan'a suskun

Rus savunma ve istihbaratıyla ilişkili kurum ve kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere de yaptırım uygulanmasını öngören, Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası'na rağmen Rusya'dan S-400 alan Hindistan Pentagon'u rahatsız etmiyor

Pentagon, S-400 alan Hindistan'a suskun

ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon), Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman ile bir araya geldi.

Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis'e, Hindistan'ın Rusya'dan S-400 aldığı hatırlatılarak ABD'nin bu ülkeyi Rusya yaptırımlarından muaf tutup tutmayacağına sorulsu.

Mattis, "Hindistan yıllardır aynı. Bağlantısızlar statüsü deniliyor. Rusya'dan çok silah aldılar. Aramızda artan bir stratejik menfaat eşleşmesi söz konusu." cevabını verdi.

ABD Kongresinin geçen yıl çıkardığı "Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası" (CAATSA), Rus savunma ve istihbaratıyla ilişkili kurum ve kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere de yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Hindistan, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımının yanı sıra envanterinde Rus yapımı "Mig-21", "Mig-27", "Mig-29" ile "Su-30" tipi savaş uçaklarını bulunduruyor.

Kaynak: Ajanslar

YORUM EKLE

banner39