banner39

Pentagon'dan Esad'a yeni tehdit: Uçaklarını uzak tut

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye rejimine uçaklarının uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelerden uzak durması uyarısı yaparak, tehdit halinde savunmaya geçmeye hazır olunduğunu belirtti.

Amerika 23.08.2016, 13:56 23.08.2016, 13:56
Pentagon'dan Esad'a yeni tehdit: Uçaklarını uzak tut

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye rejimine ait uçakların PYD ve koalisyona yakın bölgelerde uçuş yapmaması uyarısında bulunarak, tehdit halinde savunmaya geçmeye hazır olunduğunu açıkladı. Savunma Bakanlığı, daha önce Suriye jetleri ile bağlantı kurmaya çalışıldığını ancak cevap alınmadığını belirtti.

Pentagon sözcüsü Peter Cook, "Sahadaki askerlerimizi korumaya devam edeceğiz ve bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız" şeklinde konuştu. Uçuşa yasak bölge tartışmaları sürerken, Cook'un Suriye rejimine yönelik uyarısına rağmen, “uçuşa yasak bölge” terimini kullanmaktan kaçındığı belirtildi. Peter Cook, "Bu bölgeler uçuşa yasak bölge değil. Ancak Suriye rejimi koalisyon güçlerinin operasyon yaptığı bu bölgeden uzak durursa, akıllılık etmiş olur" dedi.

ABD'nin Suriye jetleriyle birlikte geçen yıldan bu yana Esad rejimine destek vermek amacıyla hava bombardımanı düzenleyen Rus jetlerine de uyarı gönderdiği belirtildi. Cook, “Amerikan güçlerini tehdit etmeleri durumunda bizim de güçlerimizi savunmaya hakkımız vardır” ifadelerini kullandı.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE DE TEHDİT ETMİŞTİ

Pentagon yetkilileri, Cumartesi günü de Esad yönetimini PKK'nın Suriye kolu PYD'yi vurmaması konusunda uyarmıştı.

Pentagon sözcülerinden Yüzbaşı Jeff Davis de düzenlediği basın brifinginde, rejimin Su-24 uçaklarının bombardımanı sırasında IŞİD karşıtı güçlere destek veren Amerikan özel kuvvetler ekibinin de bölge yakınında bulunduğunu açıklamıştı. Davis, gönderilen uçaklar bölgeye vardığında rejime ait uçakların oradan ayrılmakta olduğunu dile getirmişti.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?