Peşmerge'ye silah verilmesini ABD engellemiş

IŞİD'e karşı mücadele eden Peşmerge güçlerine ağır silahlar gönderilmesinin askeri operasyonları yöneten ABD'li komutanlar tarafından engellendiği iddia edildi

Peşmerge'ye silah verilmesini ABD engellemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin, Arap müttefiklerinin IŞİD'e karşı savaşan Kürt Peşmerge güçlerine doğrudan ağır silah göndermesini engellediği iddia edildi.

İngiliz Daily Telegraph Gazetesi'nden Con Caughlin'in imzasını taşıyan Körfez ülkeleri ve diğer ülkelerden üst düzey yetkililerin açıklamalarına dayandırılarak IŞİD'le daha güçlü şekilde mücadele edilmesine yönelik planların parçası olarak, Kürtlerin doğrudan silahlandırılması konusunda Obama'yı ikna girişimlerinin tümünün başarısız olduğu bildirildi.

Haberde şu ifadeler yer alıyor:

"IŞİD'le başarılı bir şekilde savaşan Peşmerge güçleri, Suriye'deki Kürtlerin de desteğiyle örgütü Erbil'den uzaklaştırıyor ve Irak'ın kuzeydoğusunda kontrolü yeniden tesis ediyor. Ancak bunu eldeki derme çatma silahlarla yapıyorlar. Birkaç Avrupa ülkesi de Kürtler için milyonlarca sterlin değerinde silah satın aldı, onları silahlandırmak istedi. Ancak IŞİD'e karşı askeri operasyonları yöneten Amerikalı komutanlar silah transferini engelliyor."

Haberde, Kürt güçlerin en önemli şikâyetlerinden birinin, IŞİD'in Irak ordusunun terk ettiği modern Amerikan silahlarıyla savaşırken kendilerininse eski moda Sovyet silahlarıyla savaşmaları olduğu belirtildi.

Gazete, "en az bir Arap ülkesinin, ABD'nin muhalefetine rağmen Peşmerge güçlerine silah göndermeyi değerlendirdiğinin anlaşıldığını da" bildirdi.

Haberde, koolisyonun diğer üyelerinin IŞİD'e ait hedefleri belirleyip bilgileri verdikleri halde ABD'nin o bölgelere ateş etmeyi reddetmesinin özellikle Suudi Arabistan, Ürdün ve Körfez ülkelerini kızdırdığı belirtiliyor.

Körfez ofisinden üst düzey bir yetkili, "Ortada stratejik bir yaklaşım yok. Hedeflerin seçiminde koordinasyon eksikliği var. IŞİD'i yenmek için genel bir planları yok" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 15:54
banner53
YORUM EKLE

banner39