banner39

Plütonyum stokları, yeni nükleer karanlığın habercisi

Rusya'nın nükleer silah yapımında kullanılabilecek düzeyde zenginleştirilmiş fazla plütonyumu imha etmek için ABD'yle yapılan anlaşmayı askıya almasının ardından, güvenlik uzmanları dünyadaki nükleer gelecek konusunda endişeli.

Amerika 11.10.2016, 13:34 30.11.2016, 11:28
Plütonyum stokları, yeni nükleer karanlığın habercisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın geçtiğimiz günlerde plütonyumu imha etmek için ABD'yle yapılan anlaşmayı askıya almasının ardından güvenlik uzmanları konuyu incelemeye başladı.

Foreing Policy'de bir yazı kaleme alan Jeffret Lewis, "Nükleer anlaşma çerçevesinde plütonyumların imha edilmesi gerekirdi. Ancak bunların varlığı devam ettikçe, nükleer silahların üretilebileceği konusu da gündeme geliyor. ABD 1967 yılından bu yana nükleer stoklarını 31 bin 225'ten 4 bin 557'ye kadar düşürdü. Plütonyum stoğu Rusya için 128 tonken, ABD'de 88 ton civarında." ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre, Rusya ve ABD içerisinde plütonyum stoğu devam ediyorsa, dünyayı karanlık bir nükleer gelecek bekliyor. Yapılan son bir araştırmaya göre, mevcut teknoloji kullanılarak 4 kilogram plütonyum kullanarak bir nükleer silah yapılabiliyor. Bu oranlar baz alındığında, ABD 4 kilogram plütonyum kullanarak 22 bin nükleer silah üretilebilecek. Rusya ise bu orana göre bu 23 bin nükleer silah elde edecek..

2000 yılında imzalanan anlaşmanın askıya alındığı kararda ABD, "Rusya'ya karşı giriştiği dostane olmayan hamlelerle stratejik istikrara tehdit oluşturmakla" suçlamıştı. Rusya açıklamasında, bu duruma karşı ülke için "acil güvenlik önlemleri" almaları gerektiği de belirtilmişti.

Anlaşmaya göre her iki taraf da, 34 ton zenginleştirilmiş plütonyumu reaktörlerde yakarak yok edeceklerdi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?