banner39

Porto Riko da Yunanistan yolunda!

Euro Bölgesi'nde Yunanistan'ın temerrüde düşmesinin ardından Karayipler'de Porto Riko, 58 milyon dolarlık ödemesinin çoğunu gerçekleştiremedi

Amerika 04.08.2015, 10:00 04.08.2015, 11:12
Porto Riko da Yunanistan yolunda!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Porto Riko, kısmi temerrüde düştü. Porto Riko, 58 milyon dolarlık tahvil geri ödemesinin yalnızca 628 bin dolarını karşılayabildi. Uzmanlar, Porto Riko'nun bundan sonra gelecek daha büyük ödemelerde de temerrüde düşebileceğine işaret ediyor.

Porto Rikolu bir yetkili, Cumartesi vadesi gelen tahvil ödemesinin yapılmayacağını söyledi. Bu durum temerrüde düşme yoluna girildiğine işaret ederken, Porto Riko’nun 72 milyar dolarlık borcu ile ilgili kreditörleri ile anlaşmazlığa düşeceği sinyali verdi.

Vali Alejandro Garcia Padilla’nın Personel Şefi Victor Suarez,Cuma günü San Jaun’da yapılan bir basın konferansında, yönetimin Public Finance Corp. tahvillerinde 58 milyon dolarlık anapara ve faizi ödeyecek parasının olmadığını söyledi.

Borcun ödenememesi borç krizinin tırmandığına işaret ediyor. Porto Riko tahvil fiyatları, adanın borcunu ödemeyeceği spekülasyonu ile geriledi. Adanın ekonomisi duraksarken, yerel halk ABD’ye gitmek için adayı terk ediyor.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?