banner15

'Putin paniği' Pentagon'un bütçesini büyütüyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), yükselen Putin tehdidine karşı Kongre ve Senato'dan daha fazla bütçe istiyor

'Putin paniği' Pentagon'un bütçesini büyütüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rusya'nın son yıllarda yükselen yayılmacı politikaları ve askeri hamlelerine karşı daha fazla askeri bütçe istiyor.

American Interest'in haberine göre, Reagan Milli Savunma Forumu'ndak konuşan ABD'nin Hava Kuvvetleri Sekreteri Deborah Roche James, "Rusya, Birleşik Devletler için 1. numaralı tehdit konumunda. Şu anda karşılaştığımız bir tehdit durumu var ancak Rusya, ABD için nükleer bir varoluşsal tehdit olabilir. Henüz kimse 2018'deki askeri bütçe talebinin bu tehditleri nasıl etkileyeceği konusunda bir ayrtını vermedi. Ancak Rusya tehditlerinden dolayı, sanal güvenlik, nükleer kapasite ve füze savunması gibi alanlara odaklanmak gerekiyor" ifadesini kullandı.

Alınan bilgilere göre, ABD'nin yeni savunma bütçesi de Trump'ın göreve gelişi ile birlikte revizyon süreci geçirecek. Bazı Amerikalı askeri uzmanlar, Trump'ın Putin yanlısı söylemler kullandığı gözükse de, erken işaretlere bakıldığında Rusya'ya karşı askeri harcamaların artacağı öne sürülüyor.

Bazı askeri kaynaklarsa, "Deli Köpek" lakaplı muhtemel Savunma Bakanı adayı James Mattis ile birlikte, Trump'ın Rusya'ya karşı şahin gücünü ortaya attığı öne sürülüyor.

James Mattis, geçtiğimiz yıl yaptığı bir toplantıda, Rusya'nın amacının "NATO'yu bölmek" olduğunu ileri sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48