Reuters son dakika olarak duyurdu: Türkiye ile yürütülen program durduruldu

Reuters, ABD'nin, Türkiye ile gizli yürütülen İHA merkezli istihbarat programını durdurduğunu açıkladı.

Reuters son dakika olarak duyurdu: Türkiye ile yürütülen program durduruldu

İngiliz haber ajansı Reuters, ABD'nin, Türkiye ile gizli yürütülen İHA merkezli istihbarat programını durdurduğunu açıkladı.

Reuters ajansının 4 ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberine göre Washington, Türkiye'nin yıllardır PKK operasyonlarında faydalandığı gizli bir askeri istihbarat işbirliği programını geçen yıl sonunda süresiz olarak askıya aldı. Yetkililer bu kararın Ekim 2019'da başlayan Barış Pınarı Harekatı nedeniyle alındığını söyledi. Reuters da bu durumun, harekat nedeniyle iki NATO müttefiki arasındaki ilişkilerin ne denli zarar gördüğünü gösterdiğini yazdı. 

Kimliklerinin gizli kalmasını talep eden ABD'li yetkililer durdurulan anlaşma kapsamında Adana'daki İncirlik Üssü'nden havalanan İHA'ların PKK'lıların takibi ve tespitinde kullanıldığını söyledi. Yetkililerden biri, 2007’den beri devam eden program kapsamında, ABD'ye ait insansız hava araçlarının Irak’ın Türkiye sınırındaki dağlık noktalarında uçuş yaptığını anlattı.

​Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise "Türkiye’nin PKK ile savaşını onlarca yıldır destekliyoruz. Politikamız gereği bu tür operasyonel konularla ilgili açıklama yapmıyoruz" dedi.

Haberde ayrıca, Türkiye'den bir Savunma Bakanlığı yetkilisinin konuyla ilgili açıklama yapmadığı ancak başka bir Türk yetkilinin söz konusu programın askıya alındığını doğruladığı bilgisine yer verildi.

Kaynak: Haber 7

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 17:35
banner53
YORUM EKLE

banner39