banner15

Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı

İşadamı Rıza Sarraf ABD'de İran yaptırımlarını deldiği ve kara para akladığı iddiasıyla tutuklandı

Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de 17 Aralık operasyonunda yakalanıp bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan ve hakkındaki suçlama düşen işadamı Rıza Sarraf ABD'nin Miami kentinde tutuklandı.

ABD'li kaynaklar, İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın ABD'nin yaptırımları altında olan İran'a yüz milyonlarca dolarlık para akışı sağladığı, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamaları ile geçen Cumartesi günü tutuklandığını belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı'nın, resmi web sitesinde verdiği bilgilere göre Sarraf, 19 Mart Cumartesi günü, İran'a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama ve bankacılık sahtekarlığı gerekçeleriyle FBI ajanları tarafından gözaltına alındı. 21 Mart Pazartesi günü mahkemeye çıkarılan Sarraf'ın, tutuklanmasına karar verildi.

ABD Adalet Bakanlığı, kendi sitesinde yayınladığı açıklamada, Türkiye ve İran çifte vatandaşı 33 yasındaki Sarraf’ın tutuklandığı açıklamasına ek olarak, İran vatandaşları olan 29 yasındaki Camelya Cemşidi ile 65 yasındaki Hüseyin Necefzade'nin de aynı suçlamalarla aranmakta olduklarını belirtti.

Açıklamada, Sarraf’ın işlediği öne sürülen suçlar ile ilgili olarak, Kraliyet Holding A.Ş., Durak Döviz , Al Nafees Döviz,; Royal Zümrüt Yatırımlar; Asi Kıymetli Madenler Turizm Otomotiv, ECB Kuyumculuk İç ve Dış Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Güneş General Trading LLC. gibi kuruluşların da adı geçti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 08:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48