banner15

Rockefeller'lar iklime el attı

Servetleri petrole dayalı olan ve ABD’nin en zengin ailelerinden Rockefeller'in temiz enerjiye yönelme kararı ile ilgili, gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki yıllarda petrol savaşları yerine iklim savaşlarının olacağını söyledi.

Rockefeller'lar iklime el attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rockefeller Brothers vakfının başkanı Stephen Heintz 20 ila 30 yıla kadar petrol çağının kapanmış olacağını tahmin ettiğini bu yüzden petrol, kömür ve doğalgaz işinden çıkıp kaynaklarını çevre dostu enerjilere yönlendirmek için yeteri kadar ekonomik gerekçeleri olduğunu söyledi.

Heintz,“Karşımızda rekabet halindeki iki kritik kırılma noktası bulunuyor. Birisi iklimin devrilme noktası. Bu noktaya ulaştığımız takdirde iklim bir daha düzelmez ve insanlık bunun feci sonuçları karşısında çaresiz kalır. Diğeri ise yeşil tarımcılığın dönüm noktası olacaktır. Bu raddeye daha önce varmak zorundayız. Zamanla yarışıyoruz. Yaşıl kırılma noktasına daha önce varabilmek için elden geleni yapmaya mahkûmuz. Aksi takdirde iklim kestirilebilir olmaktan çıkar. Kutuplar erir, aşırı hava değişiklikleri, kuraklık olur. Birçok hayvanın nesli tükenir. Milyarlarca insan yiyecek ve su sıkıntısı çeker. Kıyı şeridindeki şehirler sular altında kalır. Adalar haritadan silinir. İklim değişikliği yüz milyonlarca kişiyi göçe zorlar. Su ve gıda maddesi savaşları başlar. Petrol savaşlarının yerini iklim savaşları alır.”

Stephen Heintz fosil enerji sektöründeki hisselerini elden çıkarmaları ile ilgili:

“Petrol çağının sonunu hızlandırmak arzusundayız. Fosil enerji hammaddelerinden kopup gezegenimizi kurtarmak için temiz ve yenilenebilir enerjilere geçme zamanı çoktan geldi. Kömür ve petrol branşlarından çıkacağımızı duyurmamız dünya çapında ilgi uyandırdı. Çünkü Rockefeller'ler servetini bu hammaddelerle yapmıştı ve şimdi fosil enerjiyle mücadelenin öncülüğünü üstleniyor.”

Heintz Paris'teki iklim zirvesine kadar kurumsal yatırımcının kömür, petrol ve doğalgaz branşlarından 2,5 trilyonluk sermaye çekeceğini ve kömürün ısıtmada kullanılmasının yasaklanmasından yana olduklarını belirtti. İklimin korunmasına odaklanan büyük vakıflar arasında ‘fosil enerjisiz geleceğin' öncülerinden Wallace Global vakfı da bulunuyor.

Heintz, “Vakfın mali imkanlarının yüzde 40'ını iklimin kurtarılmasına harcıyoruz. Fosil enerji sektöründeki yatırımları sürdürmek ahlaki standartlarla uyuşmuyor. Kömür ve petrol gibi alanlardaki yatırımlarımız artık bütçemizin yüzde 3,5'unu oluşturuyor. Bu oranı 2017 yılına kadar sıfıra düşürmeyi amaçlıyoruz. Petrol, kömür ve doğalgaz işinden çıkıp kaynaklarımızı çevre dostu enerjilere yönlendirmemiz için yeteri kadar ekonomik gerekçe de bulunuyor.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 13:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35