banner15

Rousseff'ın yardımcısı AB'den destek istedi

'ABD'nin gizli desteğinde yargı darbesi' olarak nitelendirilen devlet başkanı Dilma Rousseff'e görevden el çektirilmesinden sonra, Brezilya İşçi Partisi hükümetlerinde dört dönem bakanlık yapan Jacques Wagner Avrupa Birliği'nden destek istedi.

Rousseff'ın yardımcısı AB'den destek istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya’da Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevinden azledilmesi partisi tarafından darbe şeklinde nitelendiriliyor. Bu görüşü savunanların başında İşçi Partisi hükümetlerinde dört dönem bakanlık yapan ve Roussef’in sağ kolu olarak bilinen Jacques Wagner geliyor.

Euronews'e konuşan Wagner, uluslararası toplumun desteğini isteyerek, "Avrupa Birliği içindeki ve dünyanın geri kalanındaki tüm demokratlar, Batı'daki en büyük demokrasilerden biri olan Brezilya gibi ülkelerdeki gelişmeler konusunda endişe duymalı. Biz burada olanlara direneceğiz. Fakat Brezilya’da maskeli bir azil süreciyle Başkan Dilma’ya yapılanın gayrimeşru olduğuna inananların uluslararası dayanışmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Roussef, yolsuzluk ve bütçede usulsüzlük yaptığı yönündeki iddiaların soruşturulması için Kongre tarafından geçtiğimiz hafta altı aylığına görevden uzaklaştırılmıştı.

Dilma Roussef yanlıları, geçici olarak görevi devralan Michel Temer’in ülkenin meşru lideri olmadığını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48