banner39

Rumsfeld: Obama da Bush gibi davrandı

ABD eski Savunma Bakanı Rumsfeld Bush yönetiminin de Usame bin Ladin'in öldürülmesinde, Obama ile aynı stratejiyi izleyeceğini söyledi.

Amerika 21.05.2011, 09:27 21.05.2011, 09:27
Rumsfeld: Obama da Bush gibi davrandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de en son eski Başkan George W.Bush döneminde Savunma Bakanı olarak görev yapan Donald Rumsfeld, eğer şimdiki koşullar yıllar önce oluşsaydı Bush yönetiminin de Usame bin Ladin'in öldürülmesinde, ABD Başkanı Barack Obama ile aynı stratejiyi izleyeceğini söyledi.

Rumsfeld, Amerikan haber ajansı The Associated Press'e yaptığı açıklamada, Obama'nın, Amerikan özel birliği Navy SEALS'i El Kaide liderinin Pakistan'da saklandığı eve göndererek doğru karar verdiğini belirtti.

Ancak Obama yönetiminin, Bin Ladin'in öldürülmesinde ne kadar krediyi hak ettiğine dair bir yorumda bulunmayan Rumsfeld, şunları kaydetti:

"Bunu yapabilme kapasiteleri, önceki yönetimler tarafından zaman içinde geliştirildi ve bunlar ülkeye yarar sağladı. İstihbarat, uzun dönemi kapsayan bir sürede toplandı ve Obama yönetimi döneminde meyvesini verdi. Şundan hiç şüphem yok ki, eğer Başkan Bush da Bin Ladin'in yeri konusunda bilgi sahibi olsaydı, aynı şeyi yapardı".

Rumsfeld, Bin Ladin'in saklandığı yerin ortaya çıkarılmasını sağlayan, El Kaide hakkındaki enformasyonun çoğunun, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA), "waterboarding" denilen yöntem de dahil olmak üzere, "geliştirilmiş sorgulama tekniklerini" kullanmasının ardından, üç tutukludan geldiğini belirtti. Eski Savunma Bakanı, Bush'un bu teknikleri, CIA'in ancak yüksek değere sahip hedefler üzerinde uygulaması için onayladığını ve bunların daha önce Savunma Bakanlığı tarafından ya da Guantanamo'daki tutuklular üzerinde hiçbir zaman uygulanmadığını söyledi.

Pakistan'ın, Bin Ladin'in saklandığı yere dair bilgisinin olmadığı yönündeki açıklamalarına inandığını ifade eden Rumsfeld, ancak Pakistanlı yetkililerin, bu konuda uyarılmadıkları için şaşkınlık duymaması gerektiğini, çünkü Amerikan askerlerinin daha önce de Pakistan'a haber verilmeden bu ülkeye girişlerinin olduğunu anlattı. Rumsfeld, "Eğer yüksek değere sahip bir hedef varsa, bunu yapabileceğimizi farkındalardı. El Kaide'nin başıyla uğraştığınız zaman, onu yakaladığınızı bilmek önemli ve olay yerinde olmadığınız müddetçe bunu yapamazsınız" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?