banner39

banner35

Rus hacker'lar Obama'nın maillerini okumuş

ABD Devlet Başkanı Obama'nın Rus hacker'ler tarafından siber bir saldırıya uğradığı ve tüm maillerinin okunduğu bildirildi

Amerika 27.04.2015, 17:39 27.04.2015, 17:47
Rus hacker'lar Obama'nın maillerini okumuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus hacker'ların geçen yıl ABD Devlet Başkanı Barak Obama'nın gelen ve gönderdiği tüm maillerini okudukları bildirildi. 'New York Times'ın haberine göre, hacker'lar Rus hükümeti ile bağlantılı, hatta Rus hükümeti için çalıştı.

Birkaç ay önce Amerikan yetkililer tarafından, siber saldırı yapıldığının itiraf edildiği belirtildi. Ancak gazetenin yüksek düzeydeki bürokratları kaynak gösterdiği haberde, bu saldırıların kamuoyuna duyrulduğundan çok daha yüksek boyutlarda gerçekleştiği kaydedildi.

Gazete haberinde Rus hacker'ların Beyaz Saray çalışanlarının e-mail arşivlerine ve Dışişleri Bakanlığının sistemine girdikleri ve buralardaki Obama'nın gönderdiği ya da Obama'ya gönderilen e-mailleri okuyabildikleri bildirildi. Bu maillerin gizli olmadığı belirtildi.

Ancak bu sistemde 'çok hassas' bilgilerin bulunduğu, örneğin büyükelçiliklerle ve diplomatlarla yapılan e-mail trafiği ile randevu planlarının bunlar arasında yeraldığı bildirildi. New York Times gazetesi bu maillerden kaçının Obama tarafından okunduğunun da bilinmediğini kaydetti. Obama'nın mail hesabı ve cep telefonunu kontrol eden server hacklenmemiş.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?