Rus işadamı ABD mahkemesinde

Uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlanan Rus işadamı için 40 yıl hapis isteniyor

Rus işadamı ABD mahkemesinde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD mahkemesi Liberya'nın başkenti Monroviya'da istihbarat birimleri tarafından gözaltına alınan Rus iş adamı Konstantin Yaroşenko'nun davasını gündeme aldı. Konstantin Yaroşenko uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanmış ve hakkında 40 yıl hapis istenmişti.

İşadamı 28 Mayıs 2010'da ABD istihbarat birimleri tarafından, ABD'ye 5 milyon dolar karşılığında 4 ton uyuşturucu getirmeye hazırlandığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Rus basınına açıklama yapan uzmanlara göre mahkeme süreci birkaç hafta içerisinde sonuçlanabilir. İş adamının en az 30 yıl hapis cezası ile cezalandırılabileceği belirtildi.

Bu arada konu hakkında Kremlin sarayının ve dışişleri bakanlığının sessiz kalması dikkat çekti. Uzmanlar bir başka Rus işadamı But'un da silah kaçakçılığından yakalanması sırasında uzun bir süre devlet yetkililerinin duruma müdahil olmadıklarına hatırlattı. Onların görüşüne göre iş adamının istihbarat birimlerinin tarafından kaçırılması görünüşte devletler arasındaki soruna neden olmasa da kapalı kapılar arkasında gündeme taşınabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 17:05
banner53
YORUM EKLE

banner39