banner39

Rusya ve ABD savunma anlaşması imzaladı

Rusya Savunma Bakanı, Pentagon'da "savunma alanında diyalogun geliştirilmesi" anlaşması imzaladı

Amerika 16.09.2010, 11:19 16.09.2010, 11:44
Rusya ve ABD savunma anlaşması imzaladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya ve ABD Savunma Bakanları, iki ülke arasında savunma alanındaki diyaloğun geliştirilmesini hedefleyen bir anlaşma imzaladı.

ABD’nin Avrupa’da kurmak istediği füze kalkanı nedeniyle iki ülke arasında savunma ilişkileri alanında uzun bir süreden beri yaşanan gerginlik, Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’un, ABD Savunma Bakanlığını (Pentagon) ziyareti ile azaldı.

2005 yılından bu yana Pentagon’u ziyaret eden ilk Rus Savunma Bakanı olan Serdyukov, Washington’da, "ABD’ye ziyaretimin, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine güçlü bir ivme kazandıracağını ümit ediyorum" dedi.

Gates ve Rus bakan dün iki yeni anlaşmaya imza attı. Anlaşmalara göre, iki ülkenin genelkurmay başkanları, yılda en az bir kez bir araya gelecek.

Serdyukov’un ziyareti, bir Rus savunma bakanının Amerika’ya son beş yıldır yaptığı ilk ziyaret oluyor.

Beş saat görüşen görüşmede iki bakanın küresel ve bölgesel güvenlik konularının yanı sıra, iki ülkede de tartışma konusu olan orduları küçültme çabalarını görüştükleri belirtildi.

İmzalanan anlaşmanın ayrıca, savunma işbirliği alanında ortak programlar uygulanmasını, karşılıklı değişim yapılmasını ve yapılacak ortak tatbikatları da içerdiği bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?