Rusya'ya füze kalkanı garantisi verilmeyecek

ABD, Avrupa füze savunma sisteminin Rusya'nın nükleer gücünü etkilemeyeceğine dair bağlayıcı bir garantinin Moskova'ya verilmeyeceğini söyledi.

Rusya'ya füze kalkanı garantisi verilmeyecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın silahlanmanın kontrolü ve uluslararası güvenlikten sorumlu müsteşarı Ellen Tauscher, Avrupa füze savunma sisteminin Rusya'nın nükleer gücünü etkilemeyeceğine dair bağlayıcı bir garantinin Moskova'ya verilmeyeceğini söyledi.

Rus basınında yer alan haberlere göre Tauscher yaptığı açıklamada, "Yasal bağlayıcılığı olan bir belge vermemiz mümkün değil. Burada gelecek yönetimlerin bundan ayrılmayacağını garanti edemezsiniz. Gerçekten bunu yapamazsınız." dedi.

Avrupa'nın güvenliği açısından her konunun ele alındığını ifade eden Amerikalı yetkili, ABD'nin Rusya ile yıl sonuna kadar füze kalkanı konusunda bir anlaşma sağlamasını beklediğini söyledi. Tauscher Soğuk Savaş yaklaşımlarından, karşılıklı istikrarın garanti edildiği alana doğru yönelinmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kasım ayında yaptığı açıklamada füze savunma sisteminde anlaşma sağlanmaması durumunda nükleer silahlarda indirim anlaşmasından çekilebilecekleri ve yeni nükleer silahların Avrupa sınır bölgelerine yerleştirilebileceği tehdidinde bulunmuştu.

Rusya'da seçim süreci ile ilgili olarak bir kısım tehdit algılamalarının öne çıkarıldığı değerlendirmesinde bulunan Tauscher, "Mart ayından sonra daha fazla ilerleme sağlayabileceğimizi umuyorum. Biz Rusların stratejik ya da değil tüm silahlarda indirim anlaşmalarında masaya dönmesini istiyoruz. Bizim seçimlerin geçmesini beklemeye ihtiyacımız var. Sonra iki taraf da masaya oturur" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 10:05
YORUM EKLE

banner39