banner39

Sahibinden satılık kasaba

ABD'de 1 nüfuslu bir kasaba, bugün açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

Amerika 05.04.2012, 16:52 06.04.2012, 00:27
Sahibinden satılık kasaba

 ABD'de bugün bir kasaba açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

Wyoming eyaletindeki Buford, ülkenin en küçük kasabası olarak biliniyor.
Kasabanın tek bir sakini var; o da bugün açık artırmada kasabasını sattıktan sonra pılısını pırtısını toplayıp ayrılmaya hazırlanıyor.

Don Sammons, kasabaya 1980'de eşiyle birlikte, sakin bir hayat yaşama hayaliyle gelmiş. Zamanla kasabayı satın almış, eşi de ölmüş.

Buford, 1866'da demiryolu yapımının tüm hızıyla devam ettiği günlerde kurulmuş. 2 bin kişinin yaşadığı kasabada bir ordu karargahı bile varmış. Ama şimdi bunlar geçmişte kalmış.

Okulu 1962'de kapanan Buford'da tek bir işyeri var: New York-San Francisco otoyolu üzerinde seyahat edenler için bir dinlenme tesisi.

İki milli parka ve bir ormana yakın olan Buford'a gelen giden çok, ancak kimse kalmak istemiyor.

Öyleyse bugünkü açıkartırmada kasabaya talip çıkacak mı? Kent hayatından bunalanlar için Buford mükemmel bir sığınak olabilir.

Tabii ceplerinde en az 100 bin dolar varsa.

Don Sammons, oğluna yakın olmak için taşındığını, ama kasabadan ayrıldığına da üzgün olduğunu söylüyor. "Son 20-30 yılımı burada geçirdim. Ama gitme zamanı geldi. Ben münzevi değilim, insanları severim, konuşmayı severim." diyor.

Eğer Buford'u fazla ıssız buluyorsanız, Montana eyaletindeki Pray kasabasını tercih edebilirsiniz. Bu kasaba da satılık ve tam sekiz kişilik nüfusuyla, çok daha canlı bir ortam sunuyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü