banner39

'Saldırgan laiklik' zirve yaptı

ABD'nin desteğiyle hazırlanan 2013 Dini Özgürlükler raporunda, Batı Avrupa'da çoğunlukla Müslüman ve Yahudilere karşı uygulanan "saldırgan laiklik" eleştiriliyor

Amerika 01.05.2013, 23:59 02.05.2013, 08:16
'Saldırgan laiklik' zirve yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD hükümetinin desteğiyle kurulan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), 2013 raporunda Batı Avrupa'da "saldırgan laikliğin" çok yaygın olduğunu yazdı. Çoğunlukla Müslüman ve Yahudi toplumlara karşı uygulanan saldırgan laikliğin zirvede olduğu ülkeler listesinde Fransa'yı birinci sıraya yerleştiren rapor, Almanya, Avusturya ve Belçika'daki uygulamalara da dikkat çekiyor. Raporda Müslümanlar için inançlarının ayrılmaz parçası olan başörtüsü, ezan, kurban kesme ve sünnet gibi dini vecibeleri yerine getirmenin imkânsız hale gelmesi eleştiriliyor. Geçen yıl "Özel kaygı uyandıran ülkeler" kategorisinde anılan Türkiye ise bu sene gelişme kaydederek "İzlenen bölgeler" arasında anıldı. Azınlıklara kamulaştırma bedeli ödenmesi, başörtüsü yasağının gevşetilmesi ve ders kitapları reformuna atıf yapan raporda, Türkiye'nin din özgürlüğü konusunda gelişme kaydettiği vurgulandı.

FRANSA EN KATI ÜLKE

ABD hükümetine tavsiyede bulunmak amacıyla hazırlanan Uluslararası Dini Özgürlükler raporunda Fransa, "saldırgan laiklik" uygulayan ülkeler arasında birinci sırada. Fransa'daki başörtüsü yasağına karşı bir protestoda Müslüman kadınlar "Bu kanun başörtüsüne mi, İslam'a mı karşı" pankartı taşıyor.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Raporda, Türkiye’nin iyi yolda olduğu ifade edildi.

Türkiye, bu yıl “Diğer ülkeler ve izlenen bölgeler” başlığı altında incelendi.

Amerikan hükümetine tavsiyede bulunmak amacıyla hazırlanan raporda, Türkiye'de hayata geçirilen yeniliklerden övgü ile bahsediliyor.

Azınlıklara kamulaştırma bedelinin ödenmesi, başörtüsü yasağının gevşetilmesi, dini özgürlükler yolunda atılan olumlu adımlar olarak değerlendirildi.

Ders kitaplarının öğrencilere ücretsiz dağıtılması ve artan eğitim fırsatları da, Türkiye'nin iyi yolda ilerlediğinin göstergesi olarak kaydedildi.

Raporda, yeni anayasa çalışmaları kapsamında dini özgürlük ve insan hakları konularında düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

Son yıllarda sağlanan başarılara dikkat çekilen raporda, politik ve sosyal iklimin dini özgürlük tartışmaları için müsait olduğu vurgulandı.

Komisyon raporları 1998 yılından bu yana hazırlanıyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?