San Diego'da Müslüman sayısı hızla artıyor

California'nın San Diego şehrinde yapılan araştırma Müslüman nüfusun yüzde 179 arttığını gösteriyor

San Diego'da Müslüman sayısı hızla artıyor

İslam inancı üzerine California'da yapılan çalışma, San Diego'da Müslüman nüfusunun son 10 yılda yüzde 179 arttığını gösteriyor.

Yapılan son araştırmalara göre İslam, ABD'nin en fazla nüfusa sahip ikinci eyaleti olan California'da çok hızlı yayılmakta. San Diego'da 2000 rakamlarına göre 7,878 Müslüman bulunmaktaydı, fakat 2010 yılında bu sayı yüzde 179 artışla 21,994'e yükseldi. Bu rakamlara göre şehirde İslam en çok bağlanılan 7. inanç sistemi oldu.

Araştırma, California'nın en büyük şehirlerinden olan San Diego'da nerdeyse bütün evler dolaşılarak gerçekleştirildi. Association of Statisticians of American Religious Bodies tarafından yapılan araştırma, şehirdeki Mormon nüfusunun da arttığını gösterdi. Böylece Mormonlar da en büyük 3. Kilise oldu.

Ulusal çapta İslam, 2000 yılından 2010 yılına kadar 1 milyon kişiyi bünyesine aldı. Böylece ülke çapında yüzde 67'lik bir artış göstermiş oldu.

Müslüman nüfusun artışı, özellikle Somali, Irak, Afganistan ve Bosna'dan gelen mülteciler olarak yorumlanıyor. Ayrıca Müslüman ailelerin doğum oranının yüksek olması da bir başka sebep olarak öne çıkıyor. San Diego, ABD'nin, Batı Afrika'dan en fazla mülteci kabul eden ikinci şehri.

Kaynak: TurkishNY

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 09:35
banner53
YORUM EKLE

banner39