banner15

Sanders ve Clinton'dan İsrail'e hem destek hem eleştiri..

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine doğru Demokrat Parti’nin adayları Hillary Clinton ve Bernie Sanders kritik New York ön seçimleri öncesi kozlarını paylaştı.

Sanders ve Clinton'dan İsrail'e hem destek hem eleştiri..

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokrat Parti’nin adayları Hillary Clinton ve Bernie Sanders Brooklyn’de katıldıkları TV programında iç ve dış politika konularındaki soruları yanıtladı. İsrail-Filistin meselesine ilişkin soruları yanıtlayan adaylardan Sanders, İsrail’in Gazze’ye yönelik 2014’teki saldırısının orantısız olduğunu belirterek, “Bazen Netanyahu’ya her zaman haklı olmadığını söylememiz gerekiyor” dedi.

Kendisini yüzde yüz İsrail yanlısı olarak niteleyen Sanders, “Eğer bu bölgeye barış getireceksek Filistin halkına saygılı davranmak zorundayız” diye konuştu.

Clinton ise İsrail'in orantılı önlem alması gerektiğini dile getirirken, "Hamas’ın attığı roketleri İsrail davet etmiyor" ifadesini kullandı.

İsrail’in sürekli terör tehdidi altında zor kararlar vermek zorunda kaldığını savunan Clinton, İsrail’in kendini koruma hakkı olduğu görüşünü yineledi.

Münazarada gündeme gelen konulardan biri de Suriye politikası oldu. Clinton, Suriye’de uçuşa yasak bölge uygulanmasını daha önce de savunduğunu ve halen aynı görüşte olduğunu anlatarak, "IŞİD rejiminin tehdidi arasında sıkışan Suriye halkına güvenli bir bölge sağlanması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48