banner15

Sandıkta kaybeden Clinton için imza kampanyası

ABD'de 8 Kasım'da gerçekleşen seçimlerin ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Clinton yanlıları, Trump'a karşı yeni bir hamle yaptı. İnternet sitesi üzerinden imza kampanyası başlatan ve 4.7 milyon imza toplayan Clintoncılar, Seçiciler Kuruluna 'Clinton'ı başkan yap' diye baskı yapmaya çalışıyor

Sandıkta kaybeden Clinton için imza kampanyası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerinden yenilgiyle ayrılan Hillary Clinton yanlıları, Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki görevine başlayamaması için internette büyük bir imza kampanyası başlattı.

ABD'de dört yıl süreyle görev yapan başkan, aslında doğrudan halkın seçimiyle belirlenmiyor. Başkanı seçmenlerin oyu değil, Seçiciler Kurulu belirliyor. 538 delegeden oluşan ve tek görevi ABD başkanını seçmek olan bu kurul, aralık ayının ikinci çarşamba gününü izleyen ilk Pazartesi günü toplanarak oylama yapıyor. Bu yıl, söz konusu tarih 19 Aralık'a denk geliyor.

Seçiciler Kurulu'ndaki delegeler bu oylamada, temsil ettikleri eyaletleri hangi parti kazanmış ise o partinin adayına oy veriyor.

İşte Demokratların başlattığı imza kampanyasında da delegelerden, teamülün aksine hareket etmeleri ve temsil ettikleri eyaletlerde Trump kazanmış dahi olsa Clinton'a oy vermeleri isteniyor.

Change.org'daki "Seçiçiler Kurulu: Hillary Clinton'ı Başkan Yap" kampanyasına şu ana kadar 4.7 milyonu aşkın kişi destek verdi. Bu, yaklaşık dokuz yıldır yayında olan sitede başlatılan imza kampanyalarında ulaşılan en yüksek sayı.

ABD'deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Trump 306, Demokrat rakibi Clinton ise 232 delege kazanmıştı. Clinton ülke genelinde Trump'tan yaklaşık 2.5 milyon daha fazla oy almasına rağmen, seçici kurul sistemi nedeniyle seçimi kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 19:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48